Davutoğlu’ndan AB’ye: Türkiye’ye dışlayıcı bir tavır takınılmasın

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brüksel ziyareti öncesi Avrupa Birliği’ne (AB), ‘‘Türkiye’ye dışlayıcı bir tavır takınmayın.

Davutoğlu’ndan AB’ye: Türkiye’ye dışlayıcı bir tavır takınılmasın
19 Ocak 2014 Pazar 12:43

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brüksel ziyareti öncesi Avrupa Birliği’ne (AB), ‘‘Türkiye’ye dışlayıcı bir tavır takınmayın.’’ diye seslendi. Davutoğlu, AB’den gelecek her türlü eleştiriye açık olduğunu ancak bunun AB normları içinde olması gerektiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, VI. Büyükelçiler Konferansı’nın Adana ayağındaki kapanış oturumu öncesinde basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Davutoğlu'na, Başbakan Erdoğan’ın beş yılın ardından hafta başında Brüksel’e gidecek olması ve AB’den, özellikle HSYK’nın yapısının değiştirilmesine yönelik eleştiriler soruldu. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, son birkaç aya bakıldığında Türkiye-AB ilişkilerinde olumlu bir değişim yaşandığını belirterek, açılan 22. Fasılla birlikte vize muafiyeti ve Kıbrıs konularında yaşanan gelişmeleri sıraladı.

Ekonomik krizle boğuşan çok sayıda AB ülkesinin, sağlam ekonomiye sahip Türkiye ile iyi ilişkiler kurmaya çalıştıklarını savunan Davutoğlu, ‘‘Böyle bir ortamda Allah aşkına Türkiye-AB ilişkilerini sekteye düşürmek kimin menfaatine?’’ diye sordu. Davutoğlu, her gün Türkiye ile AB arasında kriz çıkmış gibi bir hava yayılmak istendiğini iddia ederek, AB Bakanı Çavuşoğlu ve kendisinin Avrupalı muhataplarıyla her gün temas halinde olduklarını anlattı. Olağanüstü büyük bir kriz beklentisinin söz konusu olmadığını ifade eden Davutoğlu, ‘‘Muhataplarımızın hemen hemen tümü ‘Bu, Türkiye’nin iç meselesidir’ dediler. AB içinde tabii ki kaygı duyanlar olabilir. Şu ya da bu şekilde değerlendirenler olabilir. Türkiye, bu tür küçük manipülasyon ve operasyonlarla AB ilişkilerini bozmaz.’’ şeklinde konuştu.

"AVRUPA’DAN HER TÜRLÜ ELEŞTİRİYE AÇIĞIZ"

Türkiye olarak gelecek iki hafta içinde birçok ülkede AB temasları olacağının altını çizen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ‘‘HSYK da dahil her türlü konuyu görüşmeye hazırız ve görüşüyoruz. AB standartlarına aykırı bir şey varsa dinleriz. Ama tek tek de masaya koyarız. Bu iş İspanya’da nasıl oluyor, Almanya’da, Fransa’da nasıl oluyor?’’ dedi. Yargı bağımsızlığının esas olduğunu belirten Davutoğlu, ‘‘Ama yargı bağımsızlığı ile yürütmenin siyasal tercihleri arasında bir çizgi vardır. Yürütme de kendi politikasını geliştirme yetkisine sahiptir. Kimse bu anlamda demokratik düzeyden şüphe etmemeli. Avrupa’dan her türlü eleştiriyi dinlemeye hazırız. Yeter ki o görüşler AB standartlarında olsun. Türkiye’nin iç düzenlemeleriyle ilgili AB ülkelerinden farklı olmayan uygulamalar söz konusu olduğunda Türkiye’yi dışlayıcı bir tavır takınılmasın.’’ dedi.

"ÇOĞU SEÇİM ÖNCESİ MANİPÜLASYONDAN İBARET"

AB’ye 23. ve 24. Fasılların hemen açılması çağrısında bulunan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, demokratik standartlardan geri adım atılmayacağının altını çizdi. Davutoğlu, ‘‘İnşallah göreceksiniz, birkaç ay sonra Türkiye’de taşlar yerine çok daha sağlam şekilde oturur. Zaten bunların çoğu 30 Mart seçimleri öncesi manipülasyonlardan ibarettir. Siyasal taşlar yerine seçimlerle oturur. Hukuki taşlar da yerine yeni yasalarla oturur.’’ şeklinde konuştu.CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×