Davutoğlu ile Barzani sınır kapılarıyla ilgili adım atılmasında mutabık kaldı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani yaptığı görüşmeden sonra basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu ile Barzani sınır kapılarıyla ilgili adım atılmasında mutabık kaldı
15 Mart 2014 Cumartesi 15:33

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani yaptığı görüşmeden sonra basın toplantısı düzenledi. İki ülke arasındaki kapılarla ilgili en kısa zamanda adım atılması için mutabık kaldıklarını belirten Davutoğlu, bunun iki ülke halkı için Nevruz hediyesi olduğunu söyledi. Barzani ise Türkiye'nin son yıllarda elde ettiği güzel gelişmelerin kalıcı bir çözüme gitmesi temennisinde bulundu.

Van'a sabah gelen Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ve beraberindeki heyet, Türkiye heyetiyle bir otelde başladıkları görüşmeler sona erdi. Görüşmelere Süleymaniye ve Erbil; Van, Hakkari ve Şırnak valilerinin katılımıyla gerçekleşti. Daha sonra Davutoğlu ile Barzani ikili bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

İlk olarak konuşan Davutoğlu, bugün çok değerli bir dostunu ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Davutoğlu, "Bu gerçekten bizim açımızdan çok önemli bir ziyaret. 1932 yılında Şeyh Ahmet Barzani Türkiye’ye sığındığında Van’a gelmişti. Her vesileyle Sayın Mezut Barzani ve Neçirvan Barzani, Van halkına her zaman teşekkür etmişlerdir. Bu ilişkilerimiz açısından son derece önemlidir. Tarihi bağlarımız anlamında köklü olan ilişkilerimiz daha da önemli bir ivme kazandı." dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun tercüme edin demesine görevlinin ‘sesinizi duymadım’ karşılığını vermesi salondakiler arasında kısa süreli gülüşmelere neden oldu. Neçirvan Barzani’nin sık sık Türkiye’yi ziyaret ettiğini de dile getiren Davutoğlu, "Sayın Mesut Barzani de Diyarbakır’da Başbakanımızla görüşmüşlerdi. Bu dostane ziyaretler çok önemlidir. Bende Süleymaniye’den gördüğüm ilgiden çok etkilendim. Bu ilişkileri ileri seviyeye götürmek için önemli görüşmeler yaptık. Irak, Türkiye’nin en önemli ticaret ortağıdır. Almanya’dan sonda ikinci en büyük ihracat yaptığımız ülkedir. Bu ilişkinin yaklaşık yüzde 70'i de Irak Kürdistan bölgesiyle yapılıyor. Bunun için Erbil ve Süleymaniye bizim için Irak’ın diğer bölgelerine açılan kapılardı. Halil İbrahim Sınır Kapısında üçüncü bir köprü inşa edilmesi ve 5 ayrı noktada da geçişler yapılması için önemli görüşmeler yaptık. Kapılarla ilgili en kısa zamanda adım atılması için mutabık kaldık. Bu bölgelerimizde yaşayan vatandaşlarımıza Nevruz hediyesidir. İnşallah bu görüşmeleri en kısa sürede bitirerek adımlar atarız. Daha önce Irak’la yaptığımız görüşmelerde Irak hükümetiyle prensipte anlaşmıştık. Bundan sonra Türkiye Irak arasındaki ilişkiler zenginleşerek gelişecektir." ifadelerini kullandı.

Irak’ta terör olaylarından dolayı hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen Davutoğlu, "Türkiye, Irak’ın bütün kesimleriyle dostluğunu, kardeşliğini pekiştirecektir. Irak’ta herhangi bir kardeşimizin kanının dökülmesi bizi üzüyor. Ümit ederiz ki Irak huzur ve güvene en kısa sürede kavuşur. Irak’ın refahının artması önceliğimizdir. Bu çerçevede Irak’ta petrol ihracatı ve ihtilafları bir an önce çözülmesi en büyük temennimizdir. Irak; insan ve doğal kaynak olarak bölgenin en zengin ülkesidir. Hem Irak halkının bütün kesimi mutlu olacak hem de Irak bu bölgede yükselen bir ülke olarak Türkiye ile birlikte ileriye yürüyecek. İşbirliğimizin ve verdiğimiz taahhütlerimizin her zaman arkasındayız. İnşallah geleceğe hep beraber yürürüz." şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE SON YILLARDA GÜZEL GELİŞMELER YAŞADI"

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Van’ı ilk kez ziyaret ettiğini belirterek, “Şükranlarımı Van, Şırnak ve Hakkari halkına iletmek istiyorum. Halkımızın başına gelen olaylarda kapılarını sonuna kadar açtılar. Tabi Sayın Bakanın da söylediği gibi ilişkilerimiz iyi bir mesafe aldı. Bu ilişkileri geliştirmenin alanları var. Sayın Bakanın da söylediği gibi köprünün yapılması ve diğer kapıların açılmasıdır. Umudumuz budur. Tüm alanlardaki ilişkilerimizi geliştirmek için bir adım olur bu. Son yıllarda Türkiye’nin elde ettiği güzel gelişmeler olarak değerlendiriyoruz. Dileğimiz kalıcı bir çözüme gitmesidir.” diye konuştu.

Açıklamaların ardından Neçirvan Barzani Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Van’dan ayrılırken, Bakan Davutoğlu ise Van’ın Erciş ilçesine gitti. CİHAN

Davutoğlu ile Barzani sınır kapılarıyla ilgili adım atılmasında mutabık kaldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×