Davutoğlu: HSYK konusunda AB'den doğrudan bir eleştiri ya da açıklama yok

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, HSYK düzenlemesi konusunda Avrupa Birliği'nden kendilerine yöneltilmiş doğrudan bir eleştiri ya da açıklama olmadığını söyledi.

Davutoğlu: HSYK konusunda AB'den doğrudan bir eleştiri ya da açıklama yok
10 Ocak 2014 Cuma 16:53

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, HSYK düzenlemesi konusunda Avrupa Birliği'nden kendilerine yöneltilmiş doğrudan bir eleştiri ya da açıklama olmadığını söyledi.

Davutoğlu, Suriye Halkının Dostları Toplantısı'na katılmak üzere Paris'e gitmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevapladı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrasında yaşanan görevden alma furyasına ve son HSYK düzenlemesine AB'den gelen eleştirilerin sorulması üzerine şöyle konuştu: "Hayır herhangi bize yöneltilmiş bu anlamda doğrudan bir eleştiri ya da açıklama yok. Herhangi bir görüşmem de olmadı. Ancak bütün bu düzenlemelerle yapılmak istenen son dönemde yargı ile yürütme arasındaki ilişkilerdeki flu alandan istifade ederek kendilerince insan haklarına da aykırı hukuk yöntemine de aykırı bazı uygulamalar içine giren bazı çevrelere karşı bu sınırların, bu şeylerin alanların daha belirgin bir şekilde ortaya konması ve bir yetki çatışmasının önüne geçmek amacıyla yapılan düzenlemelerdir."

YAPTIĞIMIZ BAZI HAZIRLIKLAR VAR

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti, çağdaş demokratik bir ülke olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, "Bu çerçevede de evrensel hukuk kurallarına riayet eder. Ayrıca da evrensel insan hakları, temel insan hakları konusunda da tutumumuz bellidir. Özellikle dinlemeler konusunda ne kadar çok insan hakları ihlali yapıldığı yıllarca gündemimizdedir ve son gelişmeler de bunu açık bir şekilde ortaya çıkarmıştır. Dolayısıyla insan haklarına aykırı bazı uygulamaların ortadan kaldırılması ve yürütme yargı ilişkilerinin gerçekten devlet işleyişine uygun hale getirilmesi ve bu alanların tanımlanması bakımından hükümetimiz olarak yaptığımız bazı hazırlıklar var. Bu hazırlıkların herhangi bir şekilde yanlış anlaşılması ve yanlış değerlendirilmesi söz konusu olmamalıdır." dedi.

İSTİŞARELERE AÇIĞIZ

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tabi Avrupa Birliği ile temasları her zaman yürütürüz. Her zaman istişarelere açığız. AB müktesebatı konusunda son 10 yılda hükümetlerimizin, bizim hükümetimizin değişik dönemlerde yaptığı çok sayıda demokratikleşme paketi ve bu çerçevede atılan adımlar açıktır. Eğer son 60 yıla bakıldığında bu konuda Türkiye, Avrupa müktesebatında katettiği yol söz konusu olduğunda bu yolun yüzde 90'ı hükümetimiz döneminde katedilmiş yoldur. Türkiye Cumhuriyeti devleti bu anlamda evrensel insan haklarına ve evrensel hukuk kurallarına uygun her türlü düzenlemeyi yapar ve devlet işleyişini de tekrar sağlıklı bir rayına oturtma ihtiyacı ortadayken bu tür reform çabalarını olumsuz bir perspektifle değerlendirmek mümkün değil. Bunu tabi Avrupa Birliği Bakanımız döndüğünde birlikte de değerlendireceğiz. Bütün bunu dünyaya anlatmak için belli bir çerçevede çalışmalar yürüteceğiz. Ama nihayet bu Türkiye'nin kendi iç hukuk düzenlemesidir. Ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yetkisi içindedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yasama yetkisi de herhangi bir başka güçle sınırlandırılamaz. Ama biz her zaman dediğim gibi evrensel kurallarına ve insan hakları temel prensiplerine riayet eden düzenlemeler yaparız."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×