Datça imara açılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Datça- Bozburun yarımadasında 'imar' atağına kalktı. Ev pansiyonculuğu ve butik otellerin yer aldığı koylar, otel turizmi, marina ve konut yerleşimine açılıyor. Knidos'un yakınına marina, Palamutbükü'ne...

Datça imara açılıyor
05 Mayıs 2014 Pazartesi 16:33

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Datça- Bozburun yarımadasında 'imar' atağına kalktı. Ev pansiyonculuğu ve butik otellerin yer aldığı koylar, otel turizmi, marina ve konut yerleşimine açılıyor. Knidos'un yakınına marina, Palamutbükü'ne büyük oteller geliyor. Kargı Koyu imara açılacak. Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nün, Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi'ne ait yeni 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı Revizyon kararları tepkilere neden oldu. 1 Mayıs 2014 tarihinde askıdan indirilen yeni planın, küçük yatırımcının turizm yapmasını engelleyeceği ileri sürüldü.

    Muğla Mimarlar Odası üyesi Necati Sağır yaptığı açıklamada, daha önceki planda, turizm tesis alanlarında ifrazdan sonra oluşacak parsellerin 2 bin metrekareye yakın olacağı hükmünün yer aldığını belirterek "2 bin metrekarelik turizm tesis parsellerini oradaki yöre insanı, kendi başına bir turizm tesisi haline getirebilir. Ama orada büyük turizm parselleri oluşturulursa ki planda bununla ilgili açıklayıcı bilgi yok. Fakat bu alanlarda Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli proje olmadan tesis yapılacağı vurgulanıyor. Kısacası yöre insanının turizm faaliyeti yapması engelleniyor. Çünkü yöre insanının, bakanlıktan tescilli turizm tesisi yapmaya maddi gücü yetmeyecektir. Yöre insanı buralarda, küçük parselleri sahipler. Eğer, 30 dönümlük bir otel parseli oluşturulursa, hisse sahiplerinin bir araya gelerek yatırım yapmaları söz konusu olmaz. Böyle olunca, büyük yatırımcı bu parselleri toplayacak. Yerli insan ister istemez arka plana gitmek zorunda kalacak. Bir kısmı belki arsalarını satacak." dedi.

    Planda arka kısımlar için de yeni bir anlayış getirildiğini kaydeden Sağır, "Yöre insanlarına, tarıma dayalı turizm yapılması öneriliyor. Bunun için de bir takım kolaylıklar getirilmiş. Plan esas itibariyle, yarımadaya girdiyi sağlayan turizm yatırımlarını, yöre insanının işletemeyeceğini öngörüyor. Doğal SİT alanlarının korunması planın olumlu yönlerinden birini oluşturuyor. Doğal SİT'lerde arazi kapatma peşinde koşanlar, istedikleri sonucu alamayacaklar. Tarım arazilerinin imara açılması kadar yanlış bir durum olamaz." şeklinde konuştu.

    Necati Sağır, Knidos Antik Kenti'ne çok yakın olan Bağlarözü'ne marina yapılacak olmasının kirliliğe ve yapılaşmaya neden olacağını da sözlerine ekledi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×