DASİDEF Başkanı Dolar, 2013'ü değerlendirdi

Doğu Anadolu Saniyici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİDEF) Başkanı Osman Dolar, iş dünyasının yeni yılını kutlayarak, 2014 yılının iş dünyasına bol kazanç getirmesini diledi.

DASİDEF Başkanı Dolar, 2013'ü değerlendirdi
02 Ocak 2014 Perşembe 17:43

Doğu Anadolu Saniyici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİDEF) Başkanı Osman Dolar, iş dünyasının yeni yılını kutlayarak, 2014 yılının iş dünyasına bol kazanç getirmesini diledi. 2013 yılını değerlendiren ve 2014 yılından beklentilerini dile getiren DASİDEF Başkanı Dolar, 2013 yılında Türkiye gösterdiği büyüme oranıyla birçok ülkenin önünde olmakla beraber gelişmekte olan ve asıl yarış içinde bulunduğu ülkelerden bir hayli geride kaldığını söyledi.

Osman Dolar, büyümenin iç bileşenlerine bakıldığında daha çok özel tüketim ağırlıklı olduğunu, kamu yatırımları ya da özel tüketime dayalı büyümeyi federasyon olarak çok sağlıklı bulmadıklarını aktarıp, "Asıl büyümenin iki eksende olması gerektiğini düşünüyoruz. Birincisi yurt içi tasarrufları düzeyini gelişmekte olan ülkeler seviyesine çıkaran bir yapıya yönelmeyi, ikincisi ise yatırımlarda, projelerde ve harcamalarda dış borç ve cari açığa bağımlı olmayan bir büyüme aşamasına geçilmesini öneriyoruz. Bu açıdan bakıldığında 2013 karşılaştırılabilir olmayan gelişmiş ülkelere göre daha iyi, karşılaştırılabilir gelişmekte olan ülkelere göre ise önemli ölçüde düşük kalmıştır. 2012 yılına ait büyüme verileri; Türkiye 2.2, AB ülkeleri ortalama yüzde eksi 0.2, Çin yüzde 7.8, Hindistan yüzde 4, Şili yüzde 5.5, Endonezya yüzde 6.2” dedi.

'TÜRKİYE TARİHİNİN EN BÜYÜK FIRSATINI YAKALADI'

Türkiye’nin gelmiş olduğu gelişme aşaması ve oluşturduğu üretim yapısıyla tarihinin en büyük fırsatını yakaladığını belirten Dolar , “Ama gereksiz siyasi tartışmalar ve istikrarsızlık, alınan sonuçların olumlu yanlarını gösterirken olumsuz yanları göz ardı eden analizlerin fırsatı kaçırdığımızı düşünmemize neden olmaktadır. Batılı toplumların ‘Türkler fırsat kaçırma fırsatını asla kaçırmaz’ dediklerini belirterek eğer yanlışlarda ısrar edilirse ‘orta gelir tuzağına’ yakalanma olasılığının yüksek olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

DASİDEF Başkanı Dolar sözlerini şöyle sürdürdü: “2014 yılının başlarında ise ortaya çıkan siyasi tartışmalar banka sistemiyle siyasi irade arasındaki uzlaşmayan noktaların artması tasarruf oranıyla ilgili ciddi tedbirlerin ve reformların gündemde olmaması fiziki sermaye ihtiyacındaki ciddi açıklar, ortalama birim satış fiyatı 1,5 dolar olan ihracat düzeyi zor bir yıl oluşturacaktı. Federasyon olarak bölgemizdeki iş adamlarına tavsiyelerimiz; 2014 yılı seçim yılı olacağından kısa vadeli borçlanmaya gitmemeli, borçlarını uzun vadeye yaymalıdırlar, İşadamlarımızın işyerlerinin mevcut yapılarını daha da güçlendirmeleri gerekir, İş dünyası iş yerlerindeki mesleki eğitimleri arttırarak verimliliği arttırmalıyız.”

Türkiye’nin son dönemde yaşadıklarını sağlıklı atlatabilmesi için yapılması gerekenin Türkiye’nin bütün kanaat önderlerinin ortak bir politika ve strateji üzerinde anlaşmaya varması olduğunu vurgulayan Dolar , “Unutulmamalıdır ki siyasi istikrar olmadan ekonomik istikrar ve gelişme olmaz” diyerek sözlerini tamamladı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×