Darıcı: Bilinçaltımız hareketlerimizi yönlendiren Yaratıcı’nın müthiş tasarımı

Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Yazar Dr. Sefer Darıcı, insan bilinçaltının doğum anından ölüme kadar sürekli kayıt yaptığını belirterek, “Bilinçaltından hiçbir veri silinmez. Bilinçaltımız aslında hareketlerimizi...

Darıcı: Bilinçaltımız hareketlerimizi yönlendiren Yaratıcı’nın müthiş tasarımı
29 Nisan 2014 Salı 18:38

Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Yazar Dr. Sefer Darıcı, insan bilinçaltının doğum anından ölüme kadar sürekli kayıt yaptığını belirterek, “Bilinçaltından hiçbir veri silinmez. Bilinçaltımız aslında hareketlerimizi yönlendiren Yaratıcı’nın müthiş tasarımı. Örneğin telefonda konuşurken ya da araba kullanırken bazen nereden geldiğimizi, neyin yanından geçtiğimizi bilmeden bilinçaltına yüklenen verilerle kendimizi evimizde buluruz.” dedi.

Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Yazar Sefer Darıcı, Sinop Üniversitesi’nde “Bilinçaltı Mesajlar ve Algı Yönetimi” konulu bir konferans verdi. Sinop Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırmalar Merkezi'nde yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Kaya Çelik, Garnizon Komutanı J. Albay Osman Coşkun, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Uysal, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, İl Müftüsü Mustafa Erkan, üniversite personeli ve öğrenciler katıldı.

Programda Darıcı’nın hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi verildikten sonra Akademisyen-Yazar Darıcı, algı yönetiminin tarihçesi, ne zaman, nasıl kullanıldığı hakkında sunum yaptı. Reklam ve film sahnelerinden alıntılar yapan Darıcı, bilinç düzeyinde yapılan algı yönetiminin yanı sıra sub (alt) limen (eşik) yani subliminal (eşik altı) mesajlarla, bilinçle kavranamayan nesneler ve seslerle yapılan aldatmacaları anlattı.

“BİLİMSEL ÇALIŞMALAR EKSİK”

Türkiye’de Nöromarketing ve bilimçaltı mesajlar konusunda bilimsel araştırmaların çok az olduğunu belirten Darıcı, şunları ifade etti: "Bilimsel dergiler dikkatli tarandığında yurt dışında bilinçaltı mesajlar alanında yapılmış sayısız deney çalışmasının olduğu görülebilir. Bilimsel yaklaşım bu açıdan çok önemli. Bizde etik değerleri umursamadan nöromarketingi hoş gösterme çabasının yanında, bilinçaltı mesajların bilimsel olmadığını iddia edenler de var. Bilimsel indekslerdeki yayınları takip etmeyen, bu alanda hiçbir bilimsel çalışması olmayan akademisyenlerin yorumları maalesef halkın böyle bir tehlikenin farkında olmasına zarar vermektedir.

Gözün arkasında fovea denilen bir nokta var. Bu nokta bilinçli olarak zihnimizi veremediğimiz birçok şeyi kaydeder, hafızaya alır. Tüm duyularımızın eşik sınırı var. Örneğin karanlık bir gecede 50 kilometreden mum ışığını, 8 litrelik bir suda 1 çay kaşığı şekeri, 6 odalı evde en dip odadan bir damla esansı beynimiz algılayabiliyor. Bu sebeple algının bilinçli olarak yönlendirilmesi kadar, bu eşik değerler kullanılarak yapılan bilinç düzeyinin altındaki veriler daha tehlikeli olarak kullanılabiliyor."

Darıcı, İngiltere’de 1964 yılında, Amerika’da ise 1974 yılında FCC kararıyla bilinçaltı mesajların yasaklandığını fakat devlet yönetiminin sözlü yasaklarının çok etkili olamadığını ifade etti. Türkiye'de de yanıltıcı, olumsuzluk ifade eden, farklı yorumlamalara açık mesajlar veren yayınların yasak olduğunu belirten Darıcı, “Bu yayınların sadece algı düzeyinde olanları kısmen fark edilebiliyor. Bilinçaltı düzeyde olan yayınların ise fark edilmesi çok daha zor. Örneğin insan kulağının işitemediği 20 hz’nin (hertz) altındaki sesleri algılamak için özel cihazların olması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“BAKICISI TELEVİZYON OLAN ÇOCUĞUN HAYATI FİLM OLUR”

Çizgi filmlerden alıntılar yapan ve olumsuz etki yapabilecek görsel malzemeler üzerinde duran Darıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “4-7 yaş arası, zihnin işlem öncesi dönemini oluşturuyor. İnsanlar, işlem öncesi dönemde yapmak istedikleri meslekler hakkında dahi kararlarını verirler. Bilinçaltı, sürekli verilen mesajları kaydeder ve daha sonra davranışları yönlendirmeye başlar.”

Darıcı’nın Almanya’daki bestseller (en çok satan) listesinde yer alan kitabı Subliminal İşgal’de yer alan, “Ne zaman kaçış arasam Anadolu’ya sığınırım” konulu yazısını okumasının ardından soru cevap kısmına geçildi. Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Recep Bircan’ın Dr. Sefer Darıcı’ya plaket vermesinin ardından konferans son buldu.

CİHAN

Darıcı: Bilinçaltımız hareketlerimizi yönlendiren Yaratıcı’nın müthiş tasarımı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×