Darbecilerin hesap vereceği salon inşa ediliyor

Darbe girişiminden sonra tutuklananların yargılanacağı mahkeme salonu için ihale yapıldı

Darbecilerin hesap vereceği salon inşa ediliyor
02 Ağustos 2016 Salı 21:17

Başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere devletin en hassas kurumlarına sızarak darbe yapmaya kalkışan FETÖ yapılanmasının mensupları için hesap verecekleri büyük bir salon hazırlanıyor. Ankara Sincan'da hazırlıkları başlayan salon, Silivri'nin iki katı büyüklükte olacak. 

El Cezire'de yer alan bilgilere göre, Sincan Cezaevi kampüsü içinde yapılacak mahkeme salonu için ihale yapıldı, inşaatın 6-7 ay içinde bitmesi bekleniyor.

Darbe girişiminin ardından 29 Temmuz günü İçişleri Bakanı Efkan Âlâ tarafından yapılan açıklamaya göre gözaltına alınanların sayısı 18 bin 44 tutuklanan sayısı ise 9 bin 677’ye ulaştı. Darbe girişimine ilişkin bir çok ilde savcılıklar tarafından yürütülen soruşturmaların tamamlanmasından sonra iddianameler hazırlanacak ve dava açılacak.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara’daki yargılamalar için Sincan’da salon yapılacağını söylemişti. Al Jazeera’nin Adalet Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre Ankara’daki yargılamalar için yeni salon Sincan Cezaevi kampüsü içinde yapılacak.

Salon için ihalenin yapıldığını belirten Adalet Bakanlığı yetkilisi projenin de tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Alınan bilgilere göre mahkeme salonunun 6-7 ay içinde tamamlanması ve ilk duruşmanın da burada yapılması planlanıyor.

Salonun kapasitesi ise Ergenekon ve Balyoz davasının da görüldüğü Silivri’deki mahkeme salonunun iki katı büyüklüğünde olacak. Bakanlık yetkilisi, “Bu salon Ankara’da yapılacak yargılamalar için kullanılacak. İstanbul’daki yargılamalar ise büyük ihtimalle Silivri’de olacak.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×