Danıştay: Sözleşmeli öğretmenlere atama nedeni ile yolluk ödenecek

Danıştay’ın sözleşmeli iki öğretmenin atama nedeni ile yolluk verilmesine ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Danıştay: Sözleşmeli öğretmenlere atama nedeni ile yolluk ödenecek
21 Ocak 2014 Salı 12:08

Danıştay’ın sözleşmeli iki öğretmenin atama nedeni ile yolluk verilmesine ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Danıştay atama nedeni ile tayin olan öğretmenlere yolluk verilmesini kararlaştırdı.

Atamaları nedeni ile yolluk alamadıkları gerekçesi ile iki sözleşmeli öğretmen Kayseri 2. İdare Mahkemesi ve Erzurum 1. İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Başvuruları idare mahkemelerince reddedilen öğretmenler daha sonra Danıştay’a başvurdu. Yerel mahkemelerin kararının bozulmasına karar veren Danıştay sözleşmeli öğretmenlere atama nedeni ile yolluk verilmesini kararlaştırdı.

Danıştay tarafından verilen kararda şu ifadeler yer aldı: "Dava konusu işlemin yasal dayanaklarını oluşturan ve 06.06.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Kararında Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların 4. maddesinde yer alan, "Sözleşmeli personele geçici görev yolluğu dışında harcırah ödenemez." ibaresi ile buna paralel olarak yürürlüğe sokulan Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2006/58 sayılı Genelgesi'nin 11. maddesinde yer alan, "Sözleşmeli öğretmenlere sürekli görev yolluğu ödenmeyecektir." ibaresinin Danıştay İkinci Dairesi'nin 28.02.2011 günlü, E:2010/5994 sayılı kararıyla yürütmesinin durdurulmuş olması nedeniyle oluşan yeni hukuki durum karşısında, davacının sürekli görev yolluğunu alabilmek için, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 10. maddesi kapsamında idareye her zaman başvurabileceği de açıktır."
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×