Danıştay, Aile Hekimlerine Nöbeti Kaldırdı

Aile hekimlerinin yoğun tepki gösterdiği ve kaldırılması için uzun süre iş bırakma eylemleri yaptığı nöbet uygulaması Danıştay'ın verdiği kararla kalktı.

Danıştay, Aile Hekimlerine Nöbeti Kaldırdı
28 Mart 2015 Cumartesi 13:12

Danıştay, Gaziantep yönetim Mahkemesi'nin aile hekimi Refik Baysal'ın Kahramanmaraş'ın Andırın İlçesi'nde kaymakamlık yazısıyla adli tabiplik hizmeti ve nöbet tutmasının 'Kamu yararı' bulunduğu gerekçesiyle müsait bulduğu kararı davacı lehine bozup, uygulamayı mevzuata marjinal buldu. Karar emsal teşkil ediyor.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Genel Sekreteri Dr. Lütfi Tiyekli, emsal teşkil eden kararla aile hekimlerinin adli tabipsizlik, defin, otopsi ve acil nöbetleri tutmayacağını ve tutmadıkları taktirde de cezaya maruz bırakılmayacağını söyledi.

AİLE HEKİMİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Andırın İlçesi'nde kaymakamlık nedeni ile aile hekimlerinin 1 Temmuz ile 1 Eylül 2011 tarihleri içerisinde ilçede meydana gelen adli vakalarla ilgili nöbet tutmaları için liste hazırlandı. Adli tabiplik hizmetinin görevleri içerisinde yer almadığını savunan aile hekimi Refik Baysal, bireysel şekilde Gaziantep 1'inci yönetim Mahkemesi'ne uygulamanın iptali için suç duyurusunda bulundu. Açılan davada Gaziantep 1'inci yönetim Mahkemesi, nöbet uygulamasını 'Kamu yararı' bulunduğu gerekçesiyle 9 Mayıs 2012'de art çevirdi, Andırın Kaymakamlığı nedeni ile başlatılan idari işlemi ise onayladı. Bunun üstüne dava temyiz için Danıştay'a gönderildi.

DANIŞTAY MEVZUATA AYKIRI BULDU

Danıştay 5'inci Daire'de görüşülen temyiz duruşmasında mahkeme heyeti, aile hekimlerinin adli tabiplik görevlerinde bulundurulmasını ve nöbet tutturulmasını mevzuata marjinal buldu. Mahkeme heyeti, temyiz başvurusunu kabul edip Gaziantep 1'inci yönetim Mahkemesi'nin verdiği kararı, davacı aile hekimi Refik Baysal lehine oy birliğiyle bozdu.

DANIŞTAY: YASAL DAYANAKTAN YOKSUN

Adli tabiplik ve nöbet uygulamasını mevzuata marjinal bulup uygulamayı aile hekimlerinin görevleri içerisinde yer almadığına dikkat çekilen Danıştay 5'inci Daire'nin kararında; 'Aile hekimlerinin görevleri, 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu'nun 2'nci maddesindeki tanımda yer almaktadır. Keza, statüleri ve mali hakları da tıpkı kanunda düzenlenmiş, sair hususların yönetmeliklerle düzenlenmesi, kanunun 8'inci maddesiyle öngörülmüştür. Farklı bir statüde vazife oluşturan aile hekimlerine kanunda sınırları çizilip tarifi yapılan ve imzalanan sözleşmelerle de sınırları belirtilen görevleri dışında diğer görevler verilmesini olanaklı kılan yasal bir hüküm bulunmamaktadır. Bu nedenle, dava konusu işlemde bulunduğu gibi, aile hekimlerinin adli tabiplik hizmetlerinde görevlendirilmeleri ve bu hususta nöbet çizelgelerine dahil edilmeleri yasal dayanaktan mahrum olup, bu yönde tesis edilmiş bulunan dava konusu işlemde hukuka uyarlık, davanın reddi yolundaki mahkeme kararında ise yasal isabet bulunmamaktadır. Açıklanan nedenlerle, davacının temyiz isteminin kabulüyle Gaziantep 1'inci yönetim Mahkemesince verilen karar bozularak dosyanın ismi geçen mahkemeye gönderilmesine oy birliğiyle karar verildi' denildi.

'NÖBET SORUNU ORTADAN KALKMIŞTIR'

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Genel Sekreteri ve Kahramanmaraş Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Lütfi Tiyekli, Danıştay kararıyla aile hekimlerinin nöbet sorununun yüzde yüz ortadan kalktığını söyledi. Tiyekli, verilen kararla aile hekimlerine görevlerinin dışında bulunan nöbet tutturulamayacağını belirterek 'Bu kararla aile hekimliğinde nöbet problemi bundan sonra yüzde yüz ortadan kalkmıştır. Danıştay, aile hekimlerine kendi vazife tanımları dışında hiç bir vazife verilemeyeceğini karara bağlamıştır. Biz inanıyoruz ki bundan sonra Türkiye'de aile hekimliği uygulamaları daha iyi yapılacaktır. Aile hekimleri kendi işlerini yaptığı için, angaryalardan kurtulduğu için Türkiye sıhhat sisteminde daha üst noktalara taşınacaktır. Tüm aile hekimleri camiasına hayırlı olmasını diliyorum' dedi.

10 BİNE YAKIN AİLE HEKİMİ MAHKEMEYE GİDECEK

Türkiye'deki 21 bin 532 aile hekiminden nöbete gitmeyen 10 bine yakın aile hekimine verilen cezaların mahkeme yoluyla iptalini isteyeceklerini ve tazminat davaları açacaklarını anlatım eden Dr. Lütfi Tiyekli, ederek, şunları söyledi:

'Biz 2011 yılında aile hekimlerine yazılan adli nöbetler, hastane nöbetleri ile alakalı dava açmıştık. Bu davamız Gaziantep yönetim Mahkemesi nedeni ile yerelde kabul edilmemişti. Buna gerekçe şekilde da 'kamu yararı' gösterilmişti. Fakat biz yılmadık bunu Danıştay'a taşıdık. Danıştay bizim tezimizin haklı olduğunu kabul etti ve aile hekimlerine vazife tanımları dışında hiç bir şey yapılamayacağını, hiç bir vazife verilemeyeceğini söyledi. Aile hekimlerinin vazife tanımı da 5258 sayılı yasa 2'nci maddesinde yer almaktadır, buradaki yazan dışında aile hekimlerine bundan sonra hiç bir vazife verilemez. Bu mahkeme kararının en mühim sonuçlarından bir tanesi de şu olacaktır: Artık aile hekimlerine nöbete gitmedi, defin nöbetine gitmedi, adli nöbete gitmedi diye ceza verilemez. Şuanda bizim bildiğimiz verilere kıyasla aile hekimlerine 10 bin sularında verilmiş ceza var, bunların hepsini biz mahkemelere taşıyacağız ve bu mahkemelerde bu cezaların iptalini isteyeceğiz. Bunun kamuya getireceği yükü siz düşünün. Bugün ortalama bir yönetim Mahkemesi'nin masrafı, avukatlık ücreti dahil 900 liradır. Bu rakamı düşündüğünüz süre korkunç rakamlar ortaya çıkacaktır ve buna da vazifesini yapmayan idareciler neden olmaktadır.

AİLE HEKİMİ: BİZ KENDİ İŞİMİZİ YAPMAK İSTİYORUZ

Doğukent Aile Sağlığı Merkez'inde görevli aile hekimi Hasan Ceyhan ise kararı sevinçle karşıladıklarını kaydederek, 'Aile hekiminin gereği neyse o işi yapmak istiyoruz. Biz kendi işlerimizi yapmak istiyoruz. Acil nöbetleri olsun, hafta sonu nöbetleri olsun bunlarla uğraşmak istemiyoruz. Biz aile hekiminin gereği neyse o işi yapmak istiyoruz.' diye konuştu.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×