Dadaşlardan, İçişleri Bakanı Ala'ya tepki

Erzurumlu İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın, partisinin Erzurum belediye başkan adaylarının tanıtım programında Fethullah Gülen Hocafendi'ye ve Hizmet Hareketi'ne yönelik mesnetsiz iddialarına Dadaşlar sessiz kalmadı.

Dadaşlardan, İçişleri Bakanı Ala'ya tepki
28 Ocak 2014 Salı 16:08

Erzurumlu İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın, partisinin Erzurum belediye başkan adaylarının tanıtım programında Fethullah Gülen Hocafendi'ye ve Hizmet Hareketi'ne yönelik mesnetsiz iddialarına Dadaşlar sessiz kalmadı.

Erzurumlulardan, Bakan Ala'ya tepkiler çığ gibi büyüyor. Hafta sonu partisinin belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısı için geldiği Erzurum'da isim vermeden Fethullah Gülen Hocaefendi'ye ve Hizmet Hareketi'ne yönelik çirkin benzetme ve iddialarda bulunan İçişleri Bakan Ala'ya hemşehrilerinden de tepki geldi. Türkiye'nin ve Erzurum'un medar-ı iftiharı Hocaefendi'ye ve Camiaya yönelik mesnetsiz iddiaları ve tehdit vari sözleri kınayan Erzurumlular, "Erzurumlu bir bakanın, Erzurum'un medarı iftarı bir İslam alimine ve Hizmet Camiasına yönelik sözlerini esefle izledik, kınıyoruz." şeklinde görüş beyan etti. İşte o tepkiler:

Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümü'nden Prof. Dr. Sabri Çolak: "Son günlerde Başbakan ve bakanların ve hemşehrimiz Efkan Ala'nın sözlerini bir Erzurumlu olarak hazmedemiyorum. Yaptığı iftiralar çok ağır. Bunlar nasıl devlet adamı, milleti nasıl idare ediyorlar anlamadım. Fethullah Gülen Hocaefendi'yi 40 yıl önce tanıdım. 30 yıldır Hocaefendi'nin tavsiyeleri doğrultusunda elimden geleni bu hizmet için yapıyorum. Hocaefendi bayrağını, devletini, milletini seviyor. Hiç bir beklentisi olmadan onu sevenlerle; vatana, millete, hizmet yapıyor. Diğerleri bir şey söyleyebilir ama bir Erzurumlu bakanın kalkıp ağza alınmayacak lafları söylemesi bizi çok şaşırttı. Hocaefendi'ye mesnetsiz iddialarda bulunanları kınıyorum. Hiç kimseden korkum yok. 66 yaşındayım, 40 yıldır üniversitede hocalık yapıyorum Devlete, millete zerre kadar zararı varsa Allah kahretsin. Bugüne kadar sabrettim kellem ortada nerede incelirse orada kırılsın. Hocaefendi, hayattayken bu vatanı bölemeyecekler, başka bir devlet kuramayacaklar. Allah, onları ıslah etsin. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni Dadaşlar kurdu. Öyle birisine laf söylesinler ki vatan, millet, din nedir onu Dadaş bilir. Hocaefendi, 20. yüzyılda, Allah'ın, Türk milletine ve insanlığa armağanıdır."

Hocaefendi'ye ve Hizmet Hareketine yapılan çirkin iftiralara sessiz kalmayan her meslek gurubundan Erzurumlu tepkilerini şöyle dile getirdi:

İsmail Akın: "Hocaefendi, Erzurum'un yetiştirdiği büyük değerlerden birisi. Buna karşı yapılan kınamaları esefle kınıyoruz. Hocaefendi'ye sahip çıkmak bir memleketlisi olarak boynumuzun borcu." dedi.

İbrahim Turan: "Hocaefendi'ye yönelik kullanılmış yersiz mesnetleri kınıyoruz. Hocaefendi, Erzurum'un yetiştirdiği büyük İslam alimi. Kendisine yönelik bu tarz iftiraların son bulmasını ve hakkın yerine gelmesini istiyoruz. Erzurumluların da bu hakaretlere karşı duyarsız kalmamasını istiyoruz."

Harun Aras: "Erzurumlu Efkan Ala'nın mesnetsiz konuşmaları bizleri derinden üzdü. Bakan Ala'nın haksız yere Hocaefendi'ye yüklenmesi bizleri üzdü. Keşke bu konuşmayı yapmamış olsaydı. Erzurum'un bir değerinin, Hocaefendi'ye yüklenmesi asla kabul edemeyiz."

Erdal Kara: "Efkan Ala'nın konuşmalarını TV'den seyrederken çok üzüldüm. Konuşmaları çok yanlış ve gereksizdi. Hocaefendi gibi medar-ı iftiharın bu tip taarruzlara maruz kalmasını üzüntü ile karşılıyorum. Bakan'ın konuştuklarını bir Erzurumlu olarak kendisine iade ediyoruz. Hocaefendi, 'Ağababası' değil olsa olsa Kur'an'la, sünnetle ağababası olabilir."

Ahmet Aytat: "Allah ıslah etsin. Allah memleketimize huzur versin. Kötülere fırsat vermesin. Hocaefendi dün iyiydi de şimdi mi kötü oldu."

Mehmet Bulut: "Erkan Ala, hoş konuşmadı.Öyle bir ilim adamına yakışmadı, iftihar ettiğimiz, ilim adamıdır. Hocaefendi, saygın, değerli bir kişi memlekete değerli şeyler yaptı. Hocaefendiye yönelik konuşmaları hoş olmadı. İnşallah iyi olur."

Murat Kara: "AK Parti'ye 2004'te üye oldum. Halen aktif üyesiyim. Oy verdiğime pişmanım. Başbakan'ın haşhaşi benzetmesi karşısında; evet Haşhaşiyiz, alnımız secdede' diyorum. Haşhaşi isek sana oy verdik, sen de bizim liderimizsin. Efkan Ala'yı dinledim; 'Ağababanızı yemişim' diyor. Bu yanlıştır, çok yanlış laf, Hakarettir bu. Bu kadar toplumu germenin anlamı yok hepimiz kardeşiz."

Alaattin Öksüz: "Allah iyi ede.Hiç bir iktidar döneminde ne böyle bir şey gördük, ne de bu kadar ağır laflar işittik. Tek kelime ile yazıklar olsun. İçişleri Bakanı sen hiç Erzurum'un suyunu içmedin mi yazıklar olsun sana." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×