"Cüzzam, erken tanı konduğunda önlenebilir bir hastalıktır"

Muş Halk Sağlığı Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, "Ülkemizde kayıtlı lepralı(Cüzzam) hasta sayısı yaklaşık bin 139 civarındadır.

23 Ocak 2014 Perşembe 14:03

Muş Halk Sağlığı Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, "Ülkemizde kayıtlı lepralı(Cüzzam) hasta sayısı yaklaşık bin 139 civarındadır. İlimizde de kayıtlı Lepra hasta sayısı 26’dır." dedi. Lepranın erken tanı konduğunda önlenebilir bir hastalık olduğunu ifade eden Türkoğlu, "Ülkemizde Dünya Sağlık Örgütü'nün, lepranın bir toplumda sağlık problemi olmaktan çıkarılması için öngördüğü şekilde hastalık prevalansı 10 binde 1 vakanın altına indirilmiştir. Böylece lepra ülkemiz için bir halk sağlığı problemi olmaktan çıkmıştır." diye konuştu.

Dünya Lepra Günü nedeniyle Muş Halk Sağlığı Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Lepra, tanısı kolay, tedavisi kesin, erken tanı konduğunda önlenebilir bir hastalıktır. Dünyanın geri kalmış ülkelerinde, açlık, yoksulluk, yaşam ve temizlik koşullarının kötülüğü, sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama, iyi beslenememe, doğurganlık hızlarının yüksek oluşu, iç savaşlar, sürekli göçler gibi nedenlerle kökü kazınamamaktadır. Bu haftanın amacı, toplumun lepra ve lepralıya karşı oluşan yanlış inançlardan, bilgisizlikten kaynaklanan korkularını önleyerek lepra hastalığının erken teşhis edilmesinin sağlanması, uygun tedavisi ve izlenmesiyle hastaları topluma kazandırmaktır. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) verilerine göre, dünyada her yıl yaklaşık 200.000 yeni Lepra vakası tedaviye alınmaktadır. Lepraya bağlı olarak çeşitli sekel ve sakatlıklar bırakabilen komplikasyonlar gelişmektedir. Ancak etkin tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde, günümüzde lepraya bağlı ağır sekeller önlenebilmektedir. Ülkemizde kayıtlı Lepralı hasta sayısı kümülatif olarak yaklaşık bin 139 civarındadır. İlimizde de kayıtlı lepralı hasta sayısı 26’dır. Yıllık olarak yeni tespit edilen hasta sayısı ortalama 1-5 vakadır. 2013 yılında 1 vaka tespit edilmiştir. Lepra hastalarının ilk tedavileri eğitim araştırma hastaneleri ve üniversite hastaneleri'nin deri ve zührevi hastalıklar ünitesinde yapılmaktadır. Ayrıca deri ve tenasül hastalıkları dispanserleri de lepra hastaların takiplerini yapmaktadır. Lepralı hastalarla ilgili her türlü izleme ve değerlendirmeler hastaların yaşadıkları ildeki sağlık kuruluşlarınca yürütülmektedir. Hastaların tedavi giderleri Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz karşılanmaktadır.
DSÖ Eliminasyon stratejileri arasında en önemli kriter lepra prevalansının 10 binde 1 vakanın altına indirilmesidir. Ülkemizde DSÖ'nün, lepranın bir toplumda sağlık problemi olmaktan çıkarılması için öngördüğü şekilde hastalık prevalansı 10 binde 1 vakanın altına indirilmiştir. Böylece lepra ülkemiz için bir halk sağlığı problemi olmaktan çıkmıştır."
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×