Cüzzam erken tanı ile önlenebilir

Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü, lepra (Cüzzam) tanısının kolay, tedavisi kesin, erken tanı konduğunda önlenebilir bir hastalık olduğunu bildirdi.

Cüzzam erken tanı ile önlenebilir
01 Şubat 2014 Cumartesi 19:33

Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü, lepra (Cüzzam) tanısının kolay, tedavisi kesin, erken tanı konduğunda önlenebilir bir hastalık olduğunu bildirdi.

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, lepranın dünyanın geri kalmış ülkelerinde, açlık, yoksulluk, yaşam ve temizlik koşullarının kötülüğü, sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama, iyi beslenememe, doğurganlık hızlarının yüksek oluşu, iç savaşlar, sürekli göçler gibi nedenlerle kökünün kazınamadığı belirtildi.

Toplumun lepra ve lepralıya karşı oluşan yanlış inanç, bilgisizlikten kaynaklanan korkuları önleyerek hastalığın erken teşhis edilmesini sağlamak, uygun tedavi ve izlenmesiyle hastaları topluma kazandırmanın amaçlandığı anlatılan açıklamada, "Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) verilerine göre, dünyada her yıl yaklaşık 200 bin yeni lepra vakası tedaviye alınmaktadır. Lepraya bağlı olarak çeşitli sekel ve sakatlıklar bırakabilen komplikasyonlar gelişmektedir. Ancak etkin tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde, günümüzde lepraya bağlı ağır sekeller önlenebilmektedir. Ülkemizde lepralı hasta sayısı yaklaşık bin 139 civarındadır. Yıllık olarak yeni tespit edilen hasta sayısı ortalama 1-5 vakadır. 2013 yılında 1 vaka tespit edilmiştir. Lepra hastalarının ilk tedavileri Eğitim Araştırma Hastaneleri ve Üniversite Hastanelerinin Deri ve Zührevi hastalıklar ünitesinde yapılmaktadır. Ayrıca Deri ve Tenasül Hastalıkları Dispanserleri de lepralı hastaların takiplerini yapmaktadır. Lepralı hastalarla ilgili her türlü izleme ve değerlendirmeler, hastaların yaşadıkları ildeki sağlık kuruluşlarınca yürütülmektedir. Hastaların tedavi giderleri Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz karşılanmaktadır. DSÖ eliminasyon stratejileri arasında en önemli kriter lepra görülme sıklığının on binde bir vakanın altına indirilmesidir. Ülkemizde DSÖ'nün, lepranın bir toplumda sağlık problemi olmaktan çıkarılması için öngördüğü şekilde hastalık görülme sıklığı on binde bir vakanın altına indirilmiştir. Böylece lepra ülkemiz için bir halk sağlığı problemi olmaktan çıkmıştır” denildi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×