'Cumhurbaşkanı uyardı mı veto gelecek mi?' sorusuna cevap verdi!

Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

'Cumhurbaşkanı uyardı mı veto gelecek mi?' sorusuna cevap verdi!
19 Şubat 2014 Çarşamba 09:05

İnternet düzenlemesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün vereceği kararın önemli olduğunu belirten Lütfi Elvan, Cumhurbaşkanı uyardı mı veto gelecek mi? şeklindeki sorulara Lütfi Elvan, "Hayır efendim sayın Cumhurbaşkanımız, sizlere de açıkladı. İki temel alanda, bir değerlendirme yapılmasını istedi. Biz de o alanda değerlendirmemizi yaptık. Ve bu şekilde bir değerlendirmeyi yapacağız. Cumhurbaşkanımızın onaylaması halinde biz bu hafta bu düzenlemeyi yapacağız" diye yanıt verdi. 

"HER HUSUS MAHKEME KARARINA BAĞLANMIŞ OLDU"

Özel hayatın gizliliğine ilişkin her hususun mahkeme kararına bağlandığını belirten Lütfü Elvan, "Özel hayatın gizliliğine yönelik, yeni yapacağımız düzenleme ile, yine TİB başkanlığı herhangi bir özel hayatın gizliliği söz konusu olduğu anda, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde yine bu engellemeyi yapacak ama, 24 saat içerisinde Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvuracak. Almış olduğu bu karara yönelik olarak, mahkeme kararına göre TİB Başkanlığı, gereken uygulamayı gerçekleştirecek. Her husus mahkeme kararına bağlanmış oldu. Tasarı şu anda Cumhurbaşkanlığımızda, eğer Cumhurbaşkanlığımız tarafından bir onaylama söz konusu olursa, yasa onaylanır onaylanmaz, biz de Meclis'te bununla ilgili süreci başlatacağız. Takdir sayın Cumhurbaşkanımızındır. Cumhurbaşkanımızın onaylaması halinde biz bu hafta bu düzenlemeyi yapacağız. Daha önceden burada bir mağduriyet söz konusu idi. Kişilik haklarının gasp altına alınması söz konusu idi. Bunları ortadan kaldırıyoruz" diye konuştu. 

"TRAFİK BİLGİLERİNDE MAHKEME ŞARTI ARANACAK"

Trafik bilgisi tanımının yeniden gözden geçirildiğini belirten Lütfi Elvan, "Trafik bilgileri, herhangi bir şekilde kullanılmak isteniyorsa mutlaka bir mahkeme şartı aranacak. Bu TİB Başkanlığı'na bildirilecek. Bu TİB Başkanlığı da mahkeme kararını istinaden o bilgileri diğer sağlayıcılardan temin edip taraflara aktaracak. Mahkeme kararı şartı arıyoruz" dedi. 

"TAKDİR SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZINDIR"

İnternet düzenlemesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün vereceği kararın önemli olduğunu belirten Lütfi Elvan şöyle konuştu: "Özel hayatın gizliliğine yönelik, yeni yapacağımız düzenleme ile, yine TİB başkanlığı herhangi bir özel hayatın gizliliği söz konusu olduğu anda, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde yine bu engellemeyi yapacak ama, 24 saat içerisinde Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvuracak. Almış olduğu bu karara yönelik olarak, mahkeme kararına göre TİB Başkanlığı, gereken uygulamayı gerçekleştirecek. Her husus mahkeme kararına bağlanmış oldu. Tasarı şu anda Cumhurbaşkanlığımızda, eğer Cumhurbaşkanlığımız tarafından bir onaylama söz konusu olursa, yasa onaylanır onaylanmaz, biz de Meclis'te bununla ilgili süreci başlatacağız. Takdir sayın Cumhurbaşkanımızındır. Bu değişiklikleri, Genel Kurul'da veya Genel Kurul'da olamıyorsa, yeni bir teklif vererek, bugün muhtemelen arkadaşlarımız bu teklifi veriyorlar şu anda. İlgili komisyonda görüşülüp yasal süreci neyse bunu sağlayacağız." 

"KİŞİLİK HAKLARININ GASP ALTINA ALINMASINI ORTADAN KALDIRIYORUZ"

İnternet düzenlemesinin bir çok ülkede uygulandığını belirten Lütfi Elvan, "Bu yapılan düzenleme bir çok ülkede olan düzenlemeler. Fiili olarak uygulanabilecek olana düzenlemelerdir. Daha önceden burada bir mağduriyet söz konusu idi. Kişilik haklarının gasp altına alınması söz konusu idi. Bunları ortadan kaldırıyoruz" diye konuştu. 

"CUMHURBAŞKANI UYARDI MI VETO GELECEK Mİ?"

Cumhurbaşkanı uyardı mı veto gelecek mi? şeklindeki sorulara Lütfi Elvan, "Hayır efendim sayın Cumhurbaşkanımız, sizlere de açıkladı. İki temel alanda, bir değerlendirme yapılmasını istedi. Biz de o alanda değerlendirmemizi yaptık. Ve bu şekilde bir değerlendirmeyi yapacağız. Cumhurbaşkanımızın onaylaması halinde biz bu hafta bu düzenlemeyi yapacağız" diye yanıt verdi. 

"ÖZEL BİR GÖRÜNTÜSÜNÜN YAYINLAMASI İLE İNTİHARA TEŞEBBÜS EDEBİLİYOR"

Özel hayatın gizliliğine ilişkin Elvan, "Sizlerin de başına gelebilir. Evli veya nişanlı bir çiftin, özel bir görüntüsünün yayınlaması ile intihara teşebbüs edebiliyor. Bir saatin bile önemi var. Geçici olarak bir durdurma hadisesi. Geçici olarak bu durduruluyor. Mahkemeye başvuruyor. Mahkeme kararı neyse o uygulanacaktır" dedi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×