Cumhurbaşkanı Gül’den karayolu ağaçlandırmalarına övgü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Yol Kenarları Ağaçlandırma’ çalışmalarından duyduğu memnuniyeti bir yazı ile dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül’den karayolu ağaçlandırmalarına övgü
23 Ocak 2014 Perşembe 11:28

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Yol Kenarları Ağaçlandırma’ çalışmalarından duyduğu memnuniyeti bir yazı ile dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül yazısında, yapılan çalışmalar neticesinde, yeşilin her tonunda rahat ve huzurlu bir ortamda il seyahatlerini gerçekleştirdiğini ifade etti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) 2013 yılında 2 bin 592 km’lik yol kenarını ağaçlandırdı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Yol Kenarları Ağaçlandırma’ çalışmalarından duyduğu memnuniyeti teşekkür yazısı ile ifade etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de illere yaptıkları ziyaretlerde yol kenarlarında yapılan ağaçlandırma çalışmalarını gördüğünü ve bu çalışmalardan duyduğu memnuniyeti ifade etti. OGM’yi teşekkür yazısıyla onurlandıran Cumhurbaşkanı Gül teşekkür yazısında, yapılan çalışmalar neticesinde, yeşilin her tonunda rahat ve huzurlu bir ortamda il seyahatlerini gerçekleştirdiğini ifade etti.

YAKIT TASARRUFU ARTIYOR

2008 yılında başlatılan karayolları ve otoyol kenarlarının ağaçlandırma çalışmalarında bugüne kadar toplam 10 bin 907 km karayolu ve otoban kenarı ağaçlandırıldı. OGM tarafından yürütülen bu çalışmalar sonucunda ise 8 milyon 482 bin fidan toprakla buluşturuldu. Dikilen bütün fidanların bakım ve sulama çalışmaları devam ediyor.

Karayolu ağaçlandırma projesi kapsamında 2013 yılında ise 2 bin 592 km karayolu kenarında çalışma yapılarak 2 milyon 692 bin fidan toprakla buluştu. Ağaçlandırma yapılan bu mesafe ülkemizin en doğusu ile en batısında yer alan sınır illerimiz olan Çanakkale ve Iğdır arasındaki otoyol uzunluğundan bile daha uzun bir yola karşılık geliyor. Yol kenarlarının ağaçlandırılması güneşin kavurucu sıcaklığında çıplak dağların yerine ağaçlar arasında vaha etkisi yaratılarak rahat ve huzurlu seyahat imkanı sağlıyor. Ayrıca ağaçlar rüzgar perdesi görevi gördükleri için yakıt tasarrufunu da arttırıyor.

Söz konusu projenin basit bir yol kenarı ağaçlandırması olmadığını belirten Orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Yol kenarına dikilen ağaçlar ve diğer bitkiler, yoldan çevreye yayılabilecek gürültü ve toz kirliliğini, hatta hava kirlenmesinin önlenmesi ile alakalı olarak çok önemli bir vazifeyi üstlenirler, havanın oksijen miktarını da arttırırlar.” ifadelerini kullandı. CİHAN

Cumhurbaşkanı Gül’den karayolu ağaçlandırmalarına övgü


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×