Cumhurbaşkanı Gül’den Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, basının sorumluluklarını layıkıyla ifa edebilmesinin en önemli şartının, basın özgürlüğünün sağlanması ve korunması olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül’den Çalışan Gazeteciler Günü mesajı
10 Ocak 2014 Cuma 12:43

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, basının sorumluluklarını layıkıyla ifa edebilmesinin en önemli şartının, basın özgürlüğünün sağlanması ve korunması olduğunu söyledi.
Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Abdullah Gül, "Basın, demokrasinin en temel unsurlarından biridir. Özgür ve tarafsız bir basın demokrasiyi güçlendirirken, sağlıklı bir kamuoyu oluşmasına, halkın gerçekleri öğrenmesine, bireysel hak ve özgürlüklerin gelişmesine değerli katkılar yapar. Basının sorumluluklarını layıkıyla ifa edebilmesinin en önemli şartı, basın özgürlüğünün sağlanması ve korunmasıdır.Bugün gelişmiş demokrasileri incelediğimizde, basının bu toplumlarda oynadığı etkin ve güçlü rolü görebiliriz. Basın; halkın haber alma hakkı görevini yerine getirirken, kendi objektifliğine zarar verecek yönlendirmelerden kaçınması da temel önceliklerden olmalıdır.” dedi.

BASININ ANLAYIŞI

Cumhurbaşkanı Gül, basının, görevini sürdürürken, evrensel meslek ilkelerini hayata geçirmeli, kamu yararını, özel hayata saygıyı, hukukun temel ilkelerini üstün tutan bir anlayışta olması gerektiğine işaret ederek, “ Bu yaklaşımın halkımızın basınımıza güvenini sürekli kılacağı gibi, basınımızın itibarını da daha yukarılara taşıyacağı muhakkaktır. Basın çalışanları, çok önemli ve güç bir görevi karşılaştıkları tüm zorluklara rağmen fedakarlıkla sürdürmektedir. Mesleğin yıpratıcı ve zor şartlarına rağmen dünyanın farklı bölgelerinde, çatışmalarda, savaşlarda, can güvenliklerini de riske atarak haber peşinde koşan gazeteciler gerçekten saygıyı ve takdiri fazlasıyla hak eden bir anlayışla görevlerini yerine getirmektedir.” görüşünü bildirdi.

GAZETECİLERİN HAKLARININ KORUNMASI

Gül, çalışan gazetecilerin haklarının korunmasının, daha iyi imkanlara kavuşturulması, onların güzel şartlarda, kendilerine yakışır şekilde yaşamalarını, mesleklerini en iyi şekilde icra etmelerini sağlayacağını dile getirdi. Çalışan Gazeteciler Günü'nü tebrik eden Gül, görevlerini yaparken hayatını kaybeden basın çalışanlarını da rahmetle andı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×