Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Kayyum' açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Kayyum' açıklaması
12 Eylül 2016 Pazartesi 09:09

Erdoğan: Temennim bugüne kadar oralardaki halka verilmemiş olan hizmet bundan sonra verilir
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28 belediyeye kayyum atanmasıyla ilgili "Bana göre geç atılmış bir adım. Daha önce bu adımın atılması gerekirdi. Temennim odur ki, bugüne kadar oralardaki halka verilmemiş olan hizmet inşallah bundan sonra verilmiş olur" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı namazını Orman Bölge Müdürlüğü içerisindeki Fatih Ormanı Camisi'nde kıldı.

Erdoğan, sabah saatlerinde Tarabya'daki Hüber Köşkü'nden torunları Ömer Tayyip Erdoğan ve Ahmet Akif Albayrak ile çıkarak, Fatih Ormanı Camisi'ne geldi.

Burada bayram namazını kılan Erdoğan'a, oğlu Bilal Erdoğan ve İstanbul Valisi Vasip Şahin de eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, namaz sonrasında vatandaşlarla bayramlaştı.

Daha sonra gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmede bulunan Erdoğan, "Öncelikle tüm milletimin, tüm İslam dünyasının Kurban Bayramı'nı tebrik ediyorum. Bu bayramın tüm insanlık için barışa vesile olmasını Allah'tan niyaz ediyorum, tüm mazlumların, mağdurların aydınlık geleceği için bir vesile olmasını temenni ediyorum." sözleriyle bayram mesajını iletti. 

Bu Kurban Bayramı'na da yine bölgede ve dünyada sıkıntılarla girildiğini ifade eden Erdoğan, özellikle bölgedeki gelişmelerin hayra alamet olmadığını, Türkiye'de terörle verilmekte olunan mücadelenin bayram demeden, normal zaman demeden devam ettiğini belirtti.

Şu anda Suriye'de gerek Cerablus gerek El Rai olsun gerek Halep olsun bütün bu bölgede yoğun bir şekilde devam eden ateşlerin, uçaklarla bombardımanların, eğer sözlerde durulursa bugün itibarıyla güneş batımından 48 saatlik ateşkesin söz konusu olduğunu anlatan Erdoğan, "Eğer bunda başarılı olunabilirse bunu bir hafta daha devam ettirme, onda da başarılı olunursa inşallah devamı istimametinde bir çalışma olacak." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuyu, G20 zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Barack Obama ile yaptıkları görüşmelerde ağırlıklı olarak işlediklerini, Dışişleri Bakanlarına orada talimatları verdiklerini aktardı. 

Ardından Cenevre'de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasındaki görüşmeyle bu karara varıldığını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu akşam günbatımından sonra gerek Birleşmiş Milletler'in gerekse Kızılay'ın gıda, giyecek, çocuklar için oyuncaklar, belirlenen koridorlardan, güzergahlardan ağırlıklı Halep'te yaşayanlara ulaştırılacak. Bölgede El Rai'de olsun, Cerablus'ta olsun Kızılayımız oralara da ulaşmanın AFAD ile birlikte gayreti içinde olacak. Şu andaki bütün hassasiyetimiz, bu bayramın gerek bölgede gerekse tabii bu arada ülkemizdeki operasyonlarla da bir sükunetin sağlanmasıdır, teminidir. Operasyonlara yönelik ülkemiz içerisinde şu anda tüm güvenlik güçlerimiz, silahlı kuvvetlerimiz, polisimiz, köy korucularımız aynı kararlılıkla buna devam ediyorlar. Arzumuz, hedefimiz ülkede birinci derecede huzurun temini noktasında, bir defa devletin koyduğu kurallara herkesin A'dan Z'ye uymasıdır. 

Zaman zaman bazı yazılı ve görsel medyada şu tür haberler okuyor ve duyuyoruz; 'Taraflar' diye bazı ifadeler kullanılıyor. Hiç bir zaman devlet, terör örgütleriyle taraf olmaz. Devlet, devlettir. Devletin yönettiği ülkemizde terör örgütünü hiç bir zaman devlet, bir taraf olarak değerlendirmez. Bunun da özellikle bilinmesini isterim. Şu anda hükümetimiz bu anlayış içerisinde atılması gereken adımlar neyse, gerek Anayasa gerekse yasalar çerçevesinde ve kanun hükmünde kararnamelerle atılan adımlarla bu süreci devam ettirmektedir. Ben hükümetimize ve özellikle atılan bu adımlara destek veren muhalefetimize tüm sivil toplum kuruluşlarımıza bu noktada şahsım, milletim adına çok çok teşekkür ediyorum."

28 belediyeye kayyum atanması

Erdoğan, 28 belediyeye kayyum atanmasıyla ilgili de şunları söyledi:
"Aslında bu yeni bir şey değil. Bana göre geç atılmış bir adımdır. Daha önce bu adımın atılması gerekirdi. Bu benim daha önce de temennimdi. Temennim odur ki, bu 28 belediye örnek bazı adımlar atmak suretiyle bugüne kadar oralardaki halka verilmemiş olan hizmet inşallah bundan sonra çok daha farklı şekilde verilmiş olur." 

Erdoğan, "Bağlantı yolları tamamıyla bittiği zaman Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün İstanbul'a kazandıracağı çok şeyler var." dedi.

Fırat Kalkanı Harekatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz biliyorsunuz hep sabır sabır, sabrettik ama en son hatırlayın Gaziantep'teki o kına törenlerinde 56 vatandaşımız ki bunların 29-30'u 18 yaş altı gençler ve çocuklardı. Onların şehadetiyle, onların ölümüyle neticelendi. 100'e yakın yaralı o olayda... 14 yaşında bir canlı bombayla bunu yaptılar. İşte bütün bu olaylar olacak hala biz buna sessiz mi kalacaktık, hala biz bunu değerlendirmeyelim, bunun üzerine gitmeyelim mi diyecektik? Onun üzerine biliyorsunuz, bizler de gerek kara harekatıyla, oradaki ılımlı muhalefete destek verdik ve ilk adımı Cerablus'ta attık. Ardından Rai Bölgesi'yle ilgili adımımız var. Bunun dışında da şu anda bizler yine bölgede gerek Amerika, Koalisyon Güçleri, gerek öbür tarafta batıya doğru Rusya ile, dedik ki burada sizlerle iş birliği yapabiliriz yeter ki Türkiye tehdit altında olmaktan çıkması lazım. Çünkü sizler bir sınır ülkesi değilsiniz ama Türkiye burada bir sınır ülkesidir, dolayısıyla bu kararlı yürüyüşünü devam ettirecektir, ta ki bu tehdit sınırlarından, oradan ayrılsın. Burada bir terör koridoru oluşturmaya gayret eden PYD var, YPG var, oraya sızan DEAŞ var. Biz bunlara karşı bu mücadeleyi vererek burayı biz bir terör koridoru olmaktan çıkartıp bir 'barış koridoru' haline getirmek, kendimiz için bir güvenli bölge haline getirmek zorundayız. Şu anda attığımız adımların hepsi de buna yöneliktir. Bu konuda kararlılığımız devam edecektir." diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×