Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik Marmaris'teki suikast girişimi

Muğla Valisi Çiçek: "Arkadaşlarımız canla başla, gece gündüz demeden taş, ova, deniz, gördüğünüz doğanın çetin haline rağmen 37 kişiden 25'i yakalandı. Bu kişilerden de 20'si tutuklandı. 5'i hakkında gözaltı işlemleri devam ediyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik Marmaris'teki suikast girişimi

Muğla Valisi Amir Çiçek, Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele saldırı düzenleyen 37 darbeci askerden 25'inin yakalandığını ve bu kişilerden 20'sinin tutuklandığını bildirdi.

Vali Çiçek, Ula ilçesindeki Akyaka Jandarma Karakol Komutanlığında, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ayrılmasının ardından Marmaris ilçesinde konakladığı otele gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin düzenlediği basın toplantısında, 15 Temmuz gecesinde devletin güvenlik güçlerinin ihanet çetesinin yapmayı planladıkları o eylemin önüne geçmek için hızlı refleks gösterdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik saldırının, Allah'ın yardımı, güvenlik güçlerinin gösterdiği gayret ve vatandaşın sağ duyusuyla engellendiğini belirten Çiçek, eyleme 37 kişinin katıldığını ifade etti.

Yapılan aramalar sonucunda 25 kişinin yakalandığını anlatan Çiçek, şöyle konuştu:

"O gece çatışma yapılırken bunlara destek verecek helikopterlerin yakıt alamaması nedeniyle bu kişiler amaçlarına ulaşamayacaklarını anlayınca sabaha doğru İçmeler yakınındaki ormanlığa sızdılar. O andan itibaren devletimizin güvenlik güçleri bunların peşine düştü. Güvenlik güçlerimiz bunları silahlarıyla yakalayıp adalete teslim etmek ve karşılık veriyorsa da onları imha etmek için çalışma başlattı. Muğla Jandarma Komutanlığı, Bornova Jandarma Komando Tugayı, kuvvet komutanlıklarından sağlanan birlikler ve denizdeki güçlerimizle bugüne kadar Marmaris, Datça, Bozburun, Gökova'yı adım adım, ağaç ve taş dibi, su başı, dere kenarı, otluk ve sazlık alanlar, boş evler tek tek arıyoruz. 37 kişiden 25'i yakalandı. Bu kişilerden de 20'si tutuklandı. 5'i hakkında gözaltı işlemleri devam ediyor."

"İHBARLAR DEĞERLENDİRİLİYOR"

"İhanet çetesi" diye tabir ettiği 12 kişinin kendilerini özellikle sakladığını kaydeden Çiçek, Türkiye'ye, millete ihanet eden kimsenin bu bayrağın dalgalandığı yerlerde yaşayamayacağını ve nereye saklanırsa saklansınlar bulunacağını dile getirdi. Son derece kararlı olduklarını vurgulayan Çiçek, "Hem devletine ihanetlik yapacak hem de bu memlekette yaşayacak. Biz onları elbette bulacağız. Nereye saklanırsa saklansınlar. Birliklerimiz adım adım, gece gündüz hiç durmadan arıyorlar. Vatandaşlarımız ihbarda bulunuyor. İhbarlar hemen değerlendiriliyor. Bazıları doğru bazıları da yanlış çıkıyor. Bütün ihbarları doğru gibi kabul edip anında, zaman geçmeden refleksimizi göstererek kuvvetlerimizi gönderiyoruz." diye konuştu.

Aranan kişilerin üzerilerindeki silahları araziye attığını ve bu silahları da bulduklarını belirten Çiçek, "Bunların üzerinde uzun namlulu ağır silahlar yok. Tabanca var. O olabilir. Operasyon yapan arkadaşlarımız bunları alıp adalete teslim edecek, bu kişiler karşı geliyorsa da karşılığını görecek. Operasyonlara hiç ara vermiyoruz." dedi.

Operasyonlarda vatandaşların desteğini gördüklerine dikkati çeken Çiçek, tarlada hasat yapan, iş yerinde işini yapan, yolda seyahat eden vatandaşların gördüğünü, duyduğunu en yakın güvenlik birimlerine bildirdiğinin altını çizdi. Çiçek, bu ihbarların operasyonlara büyük katkısı olduğunu, vatandaşlara güvenlik güçlerine gösterdikleri yakınlık nedeniyle teşekkür ettiğini söyledi.

112, 155, 156 gibi ihbar hatlarının devamlı açık olduğunu anlatan Çiçek, sadece Muğla'dan değil Türkiye'nin her yerinden hatta yurt dışından bile gelen istihbaratları değerlendirdiklerini ve mevcut güçlerini azaltmadan hazır bekleyen diğer güçleri istihbarat verilen yerlere gönderdiklerini kaydetti.

 "DEVLETİMİZİN TÜM GÜÇLERİ TEK VÜCUT OLDU"

Operasyon yapılan bölgelerin sık bitki örtüsü olduğuna işaret eden Çiçek, "Bunlar kendilerini çok fazla saklayamayacaklar. Gece görüşlerle tarama yapıyoruz. Operasyon bölgesinde devletimizin tüm güçleri tek vücut oldu. İhanet çeteleri her ne kadar devletimizin önemli kurumlarından çıksa da o kurumlarımız şu anda bunlarla mücadele edecek ekiplerini verdiler. Bütün komutanlıklarımız, emniyet müdürlüklerimiz bize destek verdiğini görüyoruz." dedi.

Çiçek, denizden de bu kişilerin Yunanistan adalarına kaçmaması için deniz kuvvetlerinin hücumbot, sahil güvenlik komutanlığının da botlarla duvar ördüğünü vurguladı.

Özel Kuvvetler Komutanlığıdan da bir bölüğün operasyon bölgesinde olduğunu anlatan Çiçek, şunları söyledi:

"Bunları tüm kamuoyunun bilmesi için söylüyorum. Devletimizin bütün kurumları, kuruluşları başında komutanlarıyla emniyet müdürlüğümüzün ekipleri tek bir olup bunlarla mücadele ediyor. Niye yapıyor? Çünkü bunlar memleketin temeline dinamit atan, memlekete ihanet çeteliği yapıp başaramayan 'cuntacı' denilen kesim. Bütün bu kuvvetlerle çalışma yaparken aradığımız kişiler kaçıyor. Bize karşı koyamıyorlar. Koyarlarsa zaten görecekler ne olacaklarını. Bunların kimlikleri, fotoğrafları belli. Türkiye'de yaşamaları artık mümkün değil. Kaçarak kurtulamayacaklar."
Operasyonun sonucunun olumlu biteceğine inandığını kaydeden Çiçek, "Arkadaşlarımız canla başla, gece gündüz demeden taş, ova, deniz, gördüğünüz doğanın çetin haline rağmen arıyorlar. Yılan yesinler, çıyan yesinler, ot yesinler, ne yerlerse yesinler sonunda ele düşecekler." diye konuştu.
Çevik müdahale timlerinin ihbar gelen yerlere anında müdahale ettiğini belirten Çiçek, "İhbar edilen yerde belli bir lokal varsa araştırılıyor. Menfezlerin, kuyuların içine bakılıyor. Göller varsa suya, orman varsa ormanın içine bakılıyor. Gece beklemeler yapıyoruz. Operasyonlar tek bir yerden idare ediliyor. Hiçbir zorlanmamız yok. Araziye hakimiz. Bunlar nereye saklanırsa saklansın bulacağız. Başka bir yere gitmiş, yok olduklarını anlayıncaya kadar operasyonlarımıza devam edeceğiz. 12 bin 890 kilometrelik Muğla'da arazimiz var. Ormanlık alan, tarım alanları, plajlarda bunların yok olduğundan emin oluncaya kadar operasyonlarımız devam edecek." dedi.

Çiçek, operasyonlarda yaralanan güvenlik gücü olmadığını ifade etti.

 "YAKALAYAMAMAK GİBİ Bİ ENDİŞEMİZ YOK"

Vali Çiçek, 12 darbeci askerin başka illerde yakınlarının olduğunu, bunlarla ilgili bilgileri Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığının ilgili yerleri bilgilendirdiğini ifade ederek, bu illerde de aynı şekilde araştırma yapıldığını belirtti.

Meselenin sadece Muğla'nın değil Türkiye'nin meselesi olduğunun altını çizen Çiçek, "12 tanesi de Türkiye topraklarında yaşayamayacaklar." diye
konuştu.

Çiçek, darbeci askerlerin bu sabah Akyaka Mahallesi'ndeki fırından silah zoruyla ekmek çaldıkları ihbarıyla ilgili soru üzerine, ihbar üzerine hemen bölgede operasyon yapıldığını, ancak askerlerin bulunamadığını söyledi.

Şu anda tüm ekiplerin operasyonlarına devam ettiklerini vurgulayan Çiçek, "Bunlar yakalanacak, gereken yapılacak. Tabii ki arazide bu şekilde bitki
örtüsünün olması ve bu derece geniş olması bunların lehine oluyor. Ama nereye kadar gidecek onlar düşünsünler. Yedikleri otları, yedikleri çıyanları, yılanları düşünsünler. Hatta geçen gün yakalanan bir tanesi 'Biber yedik' diyor. O biber, domates bunları uzun süre yaşatmaz." dedi.

Çiçek, aranan asker sayısının artması ile ilgili soru üzerine ise sayının yakalanan askerlerden alınan ifadelerde verdikleri isimlerin görev yerlerinde kontrol edilmesi sonucunda arttığını ifade etti.

"Bulamamak ya da yakalayamamak gibi bir endişemiz yok." diye konuşan Çiçek, operasyona 500'ü bulan polis ve askeri personelin katıldığını kaydetti.
Basın toplantısına, Bornova Jandarma Eğitim Alay Komutanı Albay Semih Okyar, Muğla Jandarma Komutanı Albay Yavuz Özfidan ve Muğla İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya da katıldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×