Çukurova’da su ve arazinin doğru kullanımı için bilim insanları harekete geçti

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), İnsanlık ve Doğa Araştırma Enstitüsü, Japon Kyoto ve Kobe Üniversitesi, Harran ve Adıyaman üniversiteleri tarafından yürütülen ‘Bütünleşik Su Kaynakları Yönetimi için Yerel Çerçeve Planı Tasarımı Projesi’nde, Çukurova pilot bö.

Çukurova’da su ve arazinin doğru kullanımı için bilim insanları harekete geçti
22 Ocak 2014 Çarşamba 11:48

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), İnsanlık ve Doğa Araştırma Enstitüsü, Japon Kyoto ve Kobe Üniversitesi, Harran ve Adıyaman üniversiteleri tarafından yürütülen ‘Bütünleşik Su Kaynakları Yönetimi için Yerel Çerçeve Planı Tasarımı Projesi’nde, Çukurova pilot bölge seçildi. 2016’da tamamlanacak projeyle, Çukurova Bölgesi’nde su ve arazi kaynakları kullanımı konusunda bütünleşik bir yönetim modeli oluşturulması hedefleniyor.

Su kaynakları artık küresel boyutlarda önemli problemlerle karşı karşıya. Diğer bir deyişle, su kıtlığı belirgin ve yaygın bir sorun hâline gelirken, su kalitesinin hemen her ülkede hızla bozulması ve verimli tarım arazilerinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalması, bilim insanlarını harekete geçirdi.

Çukurova Üniversitesi’nden Prof. Dr. Süha Berberoğlu, Prof. Dr. Mahmut Çetin, Prof. Dr. Hayriye İbrikçi ve Yrd. Doç. Dr. Ufuk Gültekin’in de aralarında bulunduğu bilim insanları tarafından yürütülen “Bütünleşik Su Kaynakları Yönetimi için Yerel Çerçeve Planı Tasarımı Projesi için Çukurova pilot bölge olarak seçildi. 2011 yılında imzalanan projeyle ilgili çalışmalara başlanırken, proje koordinatörü Japonya İnsanlık ve Doğa Araştırma Enstitüsü’nden Prof. Dr. Jumpei Kubota ve Japonya Kobe Üniversitesi’nden Doç. Dr. Takanori Nagano, ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, projede gelinen durum ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Proje, Çukurova Bölgesi’nde su ve arazi kaynakları kullanımı konusunda bütünleşik bir yönetim modeli oluşturmayı hedefliyor. Bu kapsamda, su ve toprak kaynakları ile ilgili arazi çalışmaları, coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama uygulamaları, sosyo-ekonomik yapı analizleri, bölgedeki paydaş kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğiyle yapılıyor.

2011 yılında başlanan projede, ilk olarak, Aşağı Seyhan Ovası’ndaki Akarsu Sulama Birliği (ASO) sahasında belirlenen pilot alanda; su, nitrat ve tuz bütçesinin tahmini ve izlenmesi gerçekleştirildi. Çalışmalar kapsamında, yukarı havzada hidrolojik bileşenlerin CBS ortamında modellenmesi, ASO’da arazi kullanım paterninin uzaktan algılama ile izlenmesi ve sosyo-ekonomik yapı analiziyle ilgili anket çalışması yapıldı. Projenin tamamlanmasıyla, Çukurova Bölgesi’nde su ve arazi kaynakları kullanımı konusunda bütünleşik bir yönetim modeli oluşturulmuş olacak.
CİHAN

Çukurova’da su ve arazinin doğru kullanımı için bilim insanları harekete geçti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×