Çukurova’da İlk Çocuk Bienali

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Türkiye’nin ilk çocuk bienalini yapacaklarını söyledi.

Çukurova’da İlk Çocuk Bienali
19 Nisan 2014 Cumartesi 12:13

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Türkiye’nin ilk çocuk bienalini yapacaklarını söyledi.

Leonardo Da Vinci, Salvador Dali, Rubens ve Pablo Picasso gibi dünyaca ünlü ressamların eserleri çocuklar tarafından yeniden resimlendi. Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu ile Maya Sanat Akademisi’nin ortaklaşa düzenlediği sergi, yaşları 4 ila 11 arasında olan 25 çocuğa 5 ay süreyle verilen resim eğitiminin ardından hayata geçirildi. Ancak sergiyi daha da özgün kılan şey, çocukların çizdiği resme uygun duruş ve giysiler ile fotoğraflarının çekilmesi oldu. Sergiyi Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin de gezdi.

Sergiyi gezerken her çocukla yakından ilgilenen, sohbet eden, birlikte fotoğraflar çektiren Soner Çetin, “Güzel bir sergiye geleceğimi biliyordum ama böyle müthiş bir sürpriz beklemiyordum. Harika olmuş.” dedi. Çukurova’yı kültür-sanat merkezi yapmaya dönük projeler hazırladıklarını hatırlatan Başkan Çetin, “Ben bu yavrularımızı, anne babalarını, öğretmenlerini kutluyorum.” dedi.

Maya Sanat Akademisi adına konuşan Ayber Hastürk, “Düşünen, soran, sorgulayan çocuklar yetiştirmeyi amaçladık.” derken Altın Oran Platformu Başkanı Haluk Uygur, “Hedefimiz yeni Yaşar Kemaller, yeni Orhan Kemaller ve yeni Şahin Kaygunlar yetiştirmek.” diye konuştu. Uygur, konuşmasında “Türkiye’de bir çocuk bienali hiç olmadı, Çukurova’da olsa iyi olmaz mı?” diye sordu. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin de öneriye “Neden olmasın. Biz yaparız. Türkiye’nin tüm çocuklarını Adana’da resimle buluşturup bienal yaparız.” diye karşılık verdi.

 

Çukurova’da ilk çocuk bienali yapılacak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×