Çukurova’da buğdayı kuraklık vurdu; rekolte yüzde 50 düştü

Türkiye’nin hububat ambarlarında Çukurova’da yaşanan kuraklık nedeniyle rekoltenin yüzde 50 oranında düşmesi bekleniyor. Çukurova’da buğdayları kuraklık ve don vurunca üretimde sıkıntı yaşanıyor. Hasat dönemi yaklaşan buğdayda...

Çukurova’da buğdayı kuraklık vurdu; rekolte yüzde 50 düştü
07 Mayıs 2014 Çarşamba 14:38

Türkiye’nin hububat ambarlarında Çukurova’da yaşanan kuraklık nedeniyle rekoltenin yüzde 50 oranında düşmesi bekleniyor.

Çukurova’da buğdayları kuraklık ve don vurunca üretimde sıkıntı yaşanıyor. Hasat dönemi yaklaşan buğdayda kışın ve ilkbaharın kurak geçmesi nedeniyle rekoltenin yarı yarıya düşmesi çiftçileri zor durumda bırakıyor. Normalde 20 Mayıs’tan itibaren biçilmeye başlanması gereken buğday kuraklık ve don nedeniyle erken hasat edilmek zorunda kalındı.

Ceyhan’da bir ilkin gerçekleştiğini vurgulayan yetkililer, normalde biçerdöverle biçilen buğdayın yeterince gelişmediği için ot biçme makinesiyle hasat edildiğini belirtti. Biçilen buğday sapları hayvanlara yem olmak üzere balyalanıyor.

Bu dönem itibariyle yaklaşık 3- 4 karış olması gereken buğdayın en uzun boyu iki karışı geçmiyor. Normalde dönüme yaklaşık 600 kilo alınan buğday bu yıl kendi imkanlarıyla iyi sulama yapan çiftçiler en fazla 300 kilogram buğday alabilecek. Ceyhan’da 300 dönüm ekili buğday arazisi bulunuyor. Bunun da yüzde 50’sinden ancak verim alınabilecek.

Kuraklık ve don sebebiyle sadece buğday değil bazı tarım ürünlerinde de hasar var. Yeterli yağış olmaması durumunda buğdaydan önce ekilen ayçiçeği, mısır, pamuk gibi ürünlerde de sıkıntılar yaşanacak. Çiftçiler yetkililerden yardım ve destek bekliyor. En azından alınan kredilerin ertelenmesi ya da maddi zararların giderilmesini istiyor.

Ceyhanlı çiftçilerden Vahdet Mülayim, kuraklık nedeniyle yetişmeyen buğdayı, ot biçme makinesiyle balya yaparak hayvanlara yem olarak verdiklerini söyledi. Mülayim, “Gördüğünüz gibi arazide hiçbir tane ekinimiz yok. Arkadaşlar 3-5 kuruş verip işte balya yapıyorlar. Bizim geçim kaynağımız buğday ve ayçiçeği. Sulu arazimiz yok. Sulu arazimiz olmadığı için başka bir şey ekemiyoruz.” dedi.

Çiftçilik de yapan Üçdut Köyü Muhtarı İsmail Tan ise yağış olmadığı için buğdayın başak vermeden kuruduğunu ifade etti. Bu yüzden de hiç olmazsa sapından faydalanmak amacıyla buğdayların balya haline getirildiğini ifade eden Tan, “Bu sene köyümüzde buğday hasadı olmayacak. Benim 100 dönüm buğdayım var. 10-15 bin lira borcum var. Bir kilo bile buğday satamıyorum. Bu borcumu da ödeyemeyeceğim. Nasıl yapacağız. Yani millet çaresiz durumda. Artık devletimizden buna bir çare üretmesini beliyoruz.” diye konuştu.

Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan ise bir yıldır bölgeye doğru dürüst yağmur yağmadığını belirterek, Çukurova’da ilk kez böyle bir durumla karşılaşıldığını belirtti. Üçdut ve Yeşilova köyünde mayıs sonunda hasat edilecek buğdayın kuraklıktan dolayı şuanda biçildiğini aktaran Tezcan, 29-30 Marttaki aşırı don ve poyrazdan nedeniyle buğdayların yandığını ifade etti. Bu yüzden çiftçilerin tane olmadığı için saman yapmak için buğdayı biçtiğini dile getiren Tezcan, “Bu yıl ilçemizde 300 bin dekar buğday ekilmişti. Bunun yüzde 50’si ne yazık ki bu durumda. Çevredeki 10-15 köydeki buğday ekili arazilerden bir kilo bile ürün çıkmadı. Diğer bölgelerimizde de yüzde 50 ila 60 arasında rekolte kaybı olacaktır.” şeklinde konuştu.

Buğdayın girdi maliyetinin çok yüksek olduğunu bildiren Tezcan, “Vatandaş buğdayı biçiyor ki yerine bari ayçiçeği eksin. Acaba zararımı nasıl çıkartırım düşüncesiyle bunu yapıyorlar. Ama ne yazık ki bölgemizde sadece buğdayda değil daha önce ekilen ayçiçeğinde de aynı hasar var. Patateste de aynı hasar var. Pamuk ve mısırda da aynı hasar mevcut. Yetkililerin bir an önce ilçemize gelerek tespit yapmalarını diliyoruz. Gördüğünüz gibi normalde buğdayı biçerdöver hasat eder ama dane olmadığı ot biçme makinasıyla balya yapılıyor. Bu saplar hayvan yemi olarak kullanılacak. Ne yazık ki bu sene buğdayın yüksekliği dörtte olduğu için sapta olmayacak.” CİHAN

Çukurova’da buğdayı kuraklık vurdu; rekolte yüzde 50 düştü


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×