ÇÜ’de 18 Mart menüsü: Buğday çorbası, hoşaf, ekmek ve su

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 99. yıl dönümü nedeniyle Çukurova Üniversitesi’nde (ÇÜ) anma etkinlikleri düzenlendi.

ÇÜ’de 18 Mart menüsü: Buğday çorbası, hoşaf, ekmek ve su

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 99. yıl dönümü nedeniyle Çukurova Üniversitesi’nde (ÇÜ) anma etkinlikleri düzenlendi. ÇÜ Gençlik Konseyi tarafından organize edilen etkinliklerde, Çanakkale Şehitleri anısına fotoğraf sergisi açıldı. Etkinliğe gelenlere asker kınası yakılarak, 'Ecdat Aşı' ikram edildi.

Şiir dinletisiyle R1 – R2 dersliklerinin önündeki alanda başlayan anma etkinliğinde, Çanakkale Destanı’nı anlatan fotoğraf sergisi büyük ilgi gördü. Öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen sergide, o döneme ait fotoğrafların yanı sıra, Çanakkale Savaşları sırasında metrekareye düşen 6 bin mermi, temsili olarak 1 metrekarelik alanda sergilendi.

Anma programında ayrıca o günün ruhunu yansıtmak için de etkinliklere gelenlere askere gidiyorlar gibi kına yakıldı. Öğrencileri yalnız bırakmayan Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu ve Prof. Dr. Azmi Yalçın da kına standını ziyaret ederek, ellerine kına yaktırdı.

Prof. Dr. Fenercioğlu ve Prof. Dr. Yalçın ardından da, etkinliğe gelenlere “Ecdad Aşı” olarak bilinen yağlı buğday çorbası, üzüm hoşafı, ekmek ve sudan oluşan menüyü dağıttı. Aynı menü, Çanakkale Zaferi ruhunun canlı tutulması adına Çukurova Üniversitesi bünyesindeki tüm yemekhanelerde akademik ve idari personel ile öğrencilere ücretsiz olarak verildi.

Çukurova Üniversitesi’ndeki anma etkinlikleri, öğrencilerin hep bir ağızdan Çanakkale Türküsünü söylemesi ve Çanakkale Destanı hikayelerinin okunmasıyla sona erdi.
CİHAN

ÇÜ’de 18 Mart menüsü: Buğday çorbası, hoşaf, ekmek ve su


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×