ÇÜ Devlet Konservatuvarı’na bir ödül daha

Yetiştirdiği başarılı sanatçılarla, katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalarda aldığı ödüllerle dikkat çeken Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Devlet Konservatuvarı, yeni bir başarıya daha imza attı. ÇÜ Devlet Konservatuvarı öğrencilerinden...

ÇÜ Devlet Konservatuvarı’na bir ödül daha
07 Mayıs 2014 Çarşamba 11:53

Yetiştirdiği başarılı sanatçılarla, katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalarda aldığı ödüllerle dikkat çeken Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Devlet Konservatuvarı, yeni bir başarıya daha imza attı. ÇÜ Devlet Konservatuvarı öğrencilerinden Tansu Tural, 26 ülkeden bin 336 öğrencinin yarıştığı Uluslararası İnternet Müzik Yarışması’nda birinci oldu.

ÇÜ Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı Viyola Lisans 4. sınıf öğrencisi olan Tansu Tural, Öğretim Görevlisi Sibel Akyürek’in öğrencisi olarak, Sırbistan Müzik Pedagogları Derneği’nin her yıl düzenlediği Uluslararası “Internet Music Competition”a (İnternet Müzik Yarışması) katıldı ve jürinin, tüm ülkelerden katılımcıların gönderdikleri, kesintisiz olarak kaydedilme zorunluluğu bulunan video kayıtlarını puanladığı yarışmada, 90 puan ortalamasıyla birincilerin arasında yer aldı. Piyano eşliğini Öğretim Görevlisi Tsvetelina Tunteva yaptı.

24 KATEGORİDE, 26 ÜLKEDEN 1337 ÖĞRENCİ YARIŞTI

2014 yılında 24 kategoriye yapılan başvurular ile 26 ülke, 236 şehirdeki 367 okuldan, toplam 1.337 katılımcı yarıştı. Viyola kategorisinde ise 12 yarışmacı yer aldı. Uluslararası bir başarıya imza atan ve başarılı bir eğitim hayatı bulunan Tansu Tural, 1992’de Adana’da doğdu ve 2003 yılında, on yaşındayken ÇÜ Devlet Konservatuvarı Viyola bölümüne girerek, Öğretim Görevlisi Sibel Akyürek’in öğrencisi oldu. Eğitimi boyunca birçok resital ve Oda Müziği konserlerinde yer aldı. Tural, 2010 – 2014 yılları arasında, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), UGSO (Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası) ve TUGFO (Türkiye Ulusal Gençlik Filarmoni Orkestrası)’nın açtığı sınavları da kazanarak, yurt içi ve yurt dışı turnelerde görev aldı. 2011 yılında Edirne’de düzenlenen ‘14. Uluslararası Genç Müzisyenler Oda Müziği Yarışması’nda 3.’lük ödülü de olan Tansu Tural, eğitimine Öğretim Görevlisi Sibel Akyürek ile devam ediyor.

Öte yandan, ÇÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bayık, geçtiğimiz günlerde Bulgaristan’da yapılan “24. Ulusal Svetoslav Obretenov Genç Enstrümancılar ve Şancılar Yarışması’nda” birinci olan Göksu Söker ile Uluslararası İnternet Müzik Yarışması birincisi Tansu Tural’a, teşekkür belgesi verdi.

Yrd. Doç. Dr. Bayık, “Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı olarak, nitelikli, çağdaş, uluslararası düzeyde bir eğitim vererek, ülkemizin ve dünyanın çağdaş sanat kurumlarına aydın, modern, çok yönlü, vizyonu geniş, değer yaratan sanatçılar yetiştiriyor olmaktan onur duyuyoruz. Yeni başarılara imza atmak için çalışmalarımız aralıksız devam edecek.” dedi.

CİHAN

ÇÜ Devlet Konservatuvarı’na bir ödül daha


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×