ÇÜ, bölgedeki diğer üniversite öğrencilerine de eğitim veriyor

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü, sahip olduğu bilgi birikimi ve deneyimini diğer üniversitelerin öğrencileri ve akademisyenleri ile de paylaşıyor. Bu kapsamda Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi...

ÇÜ, bölgedeki diğer üniversite öğrencilerine de eğitim veriyor
22 Mayıs 2014 Perşembe 12:38

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü, sahip olduğu bilgi birikimi ve deneyimini diğer üniversitelerin öğrencileri ve akademisyenleri ile de paylaşıyor. Bu kapsamda Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi 4. sınıf öğrencileri ve ilgili öğretim üyelerinden oluşan 37 kişilik bir grup, ÇÜ Su Ürünleri Fakültesi’ndeki Uzaktan Algılama ve Coğrafik Bilgi Sistemleri Laboratuvarı’nda eğitim aldı. Öğrenciler, uzaktan algılama teknolojisi, uydular, uydu görüntüleri, görüntü işleme metotları konusunda, laboratuvarlarda uygulama yaparak sistemi öğrendi.

    Eğitimi veren ÇÜ Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuncay Kuleli, modern altyapısı ve bilişim teknolojileri ile sadece bölgede değil Türkiye genelinde bu teknoloji ile tanındıklarını söyledi.

Doç. Dr. Kuleli, "Günümüzün modern ve vazgeçilmez bir teknolojisi olan uzaktan algılama konusunda, gerek uzaktan algılama ile ilgili laboratuvar altyapısı, gerek yazılım, metot, bilgi birikimi ve deneyimli öğretim üyesi altyapısı olarak Üniversitemizin, bölgesinde bu alanda da diğer üniversitelere destek olması ve öncülük etmesi, bizim için gurur vericidir. Yenilenen bilgisayar altyapımızla verdiğimiz bu eğitim, bizi ülke çapında adımızdan daha çok söz edilen bir kurum yapacak." dedi.

    Uygulamalı Uzaktan Algılama Eğitimi hakkında da bilgi veren Doç. Dr. Tuncay Kuleli, işleyişi şöyle anlattı: “Uzaktan algılama, bir cisim, bir arazi yapısı veya bir doğal olayın fiziksel ve kimyasal özellikleri hakkında, arada herhangi bir fiziksel işlem ve temas olmaksızın, çeşitli algılayıcı sistemler tarafından toplanan veriler yardımı ile bilgi edinme yöntemi bilimidir. Uzaktan algılama, yeryüzünden belirli uzaklıklara, atmosfer ya da uzaydaki uydulara yerleştirilmiş sensörler ve algılayıcı sistemler aracılığıyla, yeryüzünün doğal ve yapay objeleri konusunda bilgi alma ve değerlendirme tekniğidir. Algılama, yeryüzüne dönük olarak, havadan ya da uzaydan uydu görüntüleri veya hava fotoğrafları şeklinde yapılır. Bilgiler, algılamanın objelerle fiziksel temasa geçilmeden gerçekleştirilir. Yeryüzündeki objelerle fiziksel temas olmadan herhangi bir uzaklıktan yapılan ölçümlerle, objeler hakkında bilgi elde edilmesi sağlanır.”

    UZAKTAN ALGILAMA İLE KAÇAK YAPILAŞMA DA TESPİT EDİLEBİLİYOR

    Doç. Dr. Tuncay Kuleli, uzaktan algılama ile elde edilen uydu görüntüleri ve hava fotoğrafları sayesinde, deniz ve kara yüzeyi sıcaklığı, deniz akıntı sistemleri, deniz derinliği, kirletici yayılımı, kaçak yapılaşma, kıyı çizgisi değişimleri, ürün rekolte tahmini, balık sürülerinin yerleri ve daha bir çok izleme ve tespit çalışmasının arazi etüdüne gerek olmadan yapılabildiğini söyledi.

    Uydu görüntülerinden alınan bu verilerin elde edilebilmesi için, başlangıç yatırım maliyeti olan bilgisayarlara, görüntü işleme yazılımları konusunda bilgi birikimine sahip uzmanlara ihtiyaç olduğunu belirten Doç. Dr. Kuleli, "Sahip olduğumuz uzun yılların bilgi birikimi ve deneyimi, 20 kişinin aynı anda tek başına, 40 kişinin ikişerli çalışabileceği bilgisayarlı laboratuvar altyapımız var. Ayrıca, lisanslı görüntü işleme ve görüntü yorumlama yazılımları, lisans ve lisansüstü ders programlarımızda yer alan uzaktan algılamayla ilgili derslerimiz ve geliştirdiğimiz metotlarımızla, sadece kendi üniversitemizin fakülte dışındaki bölümlerine eğitim ve uygulama hizmeti vermekle kalmayıp, komşu illerimizdeki üniversite öğrencilerine de uygulamalı uzaktan algılama eğitimi verebilecek durumdayız." şeklinde konuştu. CİHAN

ÇÜ, bölgedeki diğer üniversite öğrencilerine de eğitim veriyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×