ÇOMÜ'de 224 personel görevden uzaklaştırıldı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü: "Üniversitemizde görev yapan 13 profesör, 36 doçent, 68 yardımcı doçent, 39 öğretim görevlisi, 29 araştırma görevlisi, 17 okutman, 1 yabancı uyruklu öğretim elemanı ve 1 uzman olmak üzere toplam 204 öğretim elemanı görevden uzaklaştırılmışlardır"

ÇOMÜ'de 224 personel görevden uzaklaştırıldı
27 Temmuz 2016 Çarşamba 11:54

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde (ÇOMÜ) Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, 13'ü profesör, 36'sı doçent, 68'i yardımcı doçent toplam 204 öğretim elemanı ile 20 idari görevlinin görevden uzaklaştırıldığı bildirildi.
Rektörlükten yapılan yazılı açıklamada, soruşturma çerçevesinde, ülkenin ve kurumun selameti açısından FETÖ/PDY ile ilgisi olduğu tespit edilen kişilerin görevlerinden uzaklaştırılmasına yönelik çalışma yapıldığı belirtildi.

Çalışmaların sürdüğü vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"15 Temmuz tarihinde devletimizin meşru iktidarına ve milletimize yönelik silahlı kalkışma ve darbe girişimi gerçekleştirmiş FETÖ/PDY yapılanması ile bağlantısı konusunda mevcut ciddi şüpheler üzerine haklarında açılacak soruşturmaların selameti açısından 657 Sayılı Yasa'nın 137. ve devamı maddeler gereği, üniversitemizde görev yapan öğretim elemanları arasından 13 profesör, 36 doçent, 68 yardımcı doçent, 39 öğretim görevlisi, 29 araştırma görevlisi, 17 okutman, 1 yabancı uyruklu öğretim elemanı ve 1 uzman olmak üzere toplam 204 öğretim elemanı görevden uzaklaştırılmışlardır.

Yine FETÖ/PDY yapılanması ile bağlantısı konusunda mevcut ciddi şüpheler üzerine haklarında açılacak soruşturmaların selameti açısından, 657 Sayılı Yasa'nın 137. madde ve devamı maddeler gereği, şube müdürü, fakülte ve yüksekokul sekreteri ve daire başkanı düzeyinde toplam 20 kişi görevden uzaklaştırılmıştır."

Soruşturma açılacak öğretim elemanlarının da bulunduğu belirtilen açıklamada, "Aynı yapı ile bağlantısı olmasından şüphe duyulan 6 profesör, 7 doçent, 28 yardımcı doçent, 18 öğretim görevlisi, 10 araştırma görevlisi, 8 okutman, 1 yabancı uyruklu öğretim elemanı olmak üzere 78 öğretim elemanı hakkında da soruşturma açılacaktır." denildi.

Örgütün yapısıyla ilgili detaylı incelemelerin devam ettiğinin vurgulandığı açıklamada, "Bu incelemeler idari personeli de kapsamaktadır. Gerekli görüldüğü taktirde soruşturma süreçleri bütün unsurlarıyla devam edecektir. Söz konusu yapının ve dış bağlantılarının, ülkemizde ve üniversitemizde bütün unsurları ile yok edilerek, milletimizin kendi iradesi ile geleceğe sağlam adımlarla yürümesinin sağlanması gerektiğine yürekten inanıyoruz." değerlendirmesinde bulunuldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×