Çocuklarda yazın görülen enterovirüs mikroplar yüksek ateş nedeni olabilir

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İzlem Göçmen, yazın başlamasıyla birlikte enterovirüs denilen mikropların neden olduğu el ayak ağız hastalığının arttığını söyledi. Göçmen, “Enterovirüsler, yüksek ateş, baş ağrısı,...

Çocuklarda yazın görülen enterovirüs mikroplar yüksek ateş nedeni olabilir
27 Haziran 2014 Cuma 17:23

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İzlem Göçmen, yazın başlamasıyla birlikte enterovirüs denilen mikropların neden olduğu el ayak ağız hastalığının arttığını söyledi. Göçmen, “Enterovirüsler, yüksek ateş, baş ağrısı, kusma, ağız içinde yaralar, göz ağrısı, gözde sulanma, ishal, kusma gibi hastalıklara da yol açabilir.” dedi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İzlem Göçmen, enterovirüs denilen mikropların neden olduğu el ayak ağız hastalığı hakkında bilgiler verdi. El ayak ağız hastalığına sebep olan coxsackie A, coxsackie B ve enterovirüs 71 virüslerinin, yaz ve sonbahar aylarında salgınlara neden olduğunu dile getiren Göçmen, “Nadiren erişkinlerde ortaya çıkan bu hastalık kreş ve okula giden 10 yaşın altındaki çocuklarda daha sık görülür. Havuz mevsimin başlaması ile birlikte, enfekte havuz sularının yutulması ile hastalık salgın haline gelir.” diye konuştu.

Klinik olarak 4-6 gün gibi kısa bir kuluçka süresinden sonra, yüksek ateş, bademcikte, dilde ve yanak içinde aft benzeri yaralar oluştuğunu kaydeden Göçmen, “Avuç içi ve ayak tabanında kırmızı, bazen içi sıvı dolu, ağrılı döküntüler vardır. Nadiren de bacaklarda, kalçada ve genital organlarda bu döküntüler görülebilir. Döküntüler suçiçeğini andırır ancak boyut olarak suçiçeğinden daha küçüktür. Bu bulgular bir hafta içinde geriler. Bu dönemde ağız içindeki ağrılı yaralardan dolayı çocuklar iştahları olduğu halde yemek yiyemezler, daha çok çorba, süt gibi sıvılar ve yoğurt gibi serin, ağızdaki yaraları ağrıtmayan yiyeceklerle beslenmeleri önerilir.” ifadelerini kullandı.

Ağız içi yaraların ağrısını azaltmak ve iyileşme süresini hızlandırmak için çeşitli spreyler, döküntüler için kurutucu losyonlar kullanılabileceğini hatırlatan Göçmen, şöyle devam etti: “Hastalık viral bir enfeksiyon olduğu için antibiyotik tedavisi yoktur. Kendi seyrini tamamladıktan sonra iyileşir. Hastalığı önleyecek bir aşı yoktur. Genellikle solunum ve ağız yoluyla, hastalığı taşıyan bir kişi ile yakın temasla ya da enfekte suların yutulması ile bulaşabilir. Enterovirüsler, ani başlayan yüksek ateş, baş ağrısı, kusma, ağız içinde yaralar, ciddi göz ağrısı, ışığa bakamama bulanık görme, gözde sulanma, gözde kırmızılık, göz kapağında şişlik, bronşit, larenjit, ishal-kusma, aseptik menenjit, ensefalit, myokardit gibi hastalıklara da yol açabilir. Ancak bu hastalıklar el ayak ağız hastalığı kadar sık görülmez ve salgınlar yapmaz.”

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×