'Çocuğunuz bilgisayar oyunları ile değil akıl oyunları ile büyüsün'

PAL Eğitici Oyuncak Ürün Müdürü Murat Üstünbaş, oyuncak konusunda çocuktan önce anne babayı eğitmek gerektiğini söyledi.

'Çocuğunuz bilgisayar oyunları ile değil akıl oyunları ile büyüsün'
18 Mart 2014 Salı 12:33

PAL Eğitici Oyuncak Ürün Müdürü Murat Üstünbaş, oyuncak konusunda çocuktan önce anne babayı eğitmek gerektiğini söyledi. Üstünbaş, "Bilgisayar oyunlarının başında fazla zaman harcayan çocuklar ölme, öldürme, zaman ve mekân ilişkisini tam kavrayamıyor. Bu durum onların zihinsel, duygusal ve bedensel gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Bilgisayar oyunlarında sürekli görsel şiddete maruz kalan çocukların bir noktadan sonra bu durumu normalleştirdiği uzmanlar tarafından gözlemlenmiş ve sıkça dile getirilmiştir." uyarısında bulundu.

Saatlerini bilgisayar oyunları başında geçiren çocukların enerjilerini boşaltamadığına dikkat çekerek, "Enerjisini boşaltamayan çocuklar bilgisayar oyunlarındaki yoğun şiddet yüzünden belirli bir noktadan sonra saldırgan ve hırçın davranışlar sergileyebiliyor." dedi. Üstünbaş, "İlköğretim çağını tamamlamış bir çocuk TV ve bilgisayar oyunları yolu ile ortamla 100 bin şiddet ve 8 bin ölüm sahnesine maruz kalıyor. Çocukların şiddeti özümseyerek büyümesi uzun vadede çocukların suça sürüklenmesine neden olan en önemli etken haline geldi." şeklinde konuştu. Ailelerin çocukların bilgisayar kullanımı takip etmesi gerektiğini vurgulayan Üstünbaş, "Aileler, çocukların bilgisayar oyunlarını yakından incelemeli ve bilgisayar oyunlarındaki uyarıları dikkate almalı. Ülkemizde son yıllarda bilgisayar oyunlarına karşı güçlü bir alternatif gelişiyor. Akıl oyunları özellikle çocukların fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimlerini destekliyor. Çocuklarının gelişimlerini yakından takip eden ebeveynler akıl oyunları yardımıyla çocuklarını şiddet oyunlarından uzak tutarken aynı anda onların yeteneklerini de geliştiriyor." ifadelerini kullandı.

PAL Eğitici Oyuncak Ürün Müdürü, çocukların görsel algı yeteneğini geliştirmek isteyen ebeveynlerinn tangramino, blockbuddies, shappy gibi akıl oyunlarından faydalanabileceğini dile getirdi. Bunun yanı sıra keva, six, mangala gibi akıl oyunları ile de çocuklarda düşünme becerileri ve problem çözme yeteneklerinin geliştirilebileceğini kaydeden Üstümbaş, "Pomela, Kulami, Pentago, Reversi, Six, Q-Bitz gibi akıl oyunları ile de çocuğunuzun kendi yeteneklerini keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz." tavsiyesinde bulundu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×