Cizre'ye yürümek isteyen HDP'lilere müdahale

Mardin'den Şırnak'ın Cizre ilçesine yürümeye çalışan HDP'li bir gruba polis tarafından müdahale edildi

Cizre'ye yürümek isteyen HDP'lilere müdahale
05 Şubat 2016 Cuma 19:47

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nden 'Botana büyük yürüyüş' adı altında PKK'ya karşı operasyonların devam ettiği Şırnak'ın Cizre İlçesi'ne yürümekte ısrar eden grubu, polis ve jandarma müdahale ederek engelledi.

Yürüyüş öncesi Mitanni Kültür Merkezi'nde önünde toplanan HDP ve DBP'liler, cami yerine bu alanda 'sivil cuma' namazı kıldı. Namazın ardından konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, "Cizre'de aylardır bir abluka sürüyor. Bir insanlık dramı ve vahşeti yaşanıyor. Sizler buna kayıtsız kalmadınız, yüzlerce kilometre öteden buralara kadar geldiniz, kardeşlerinize sahip çıkıyorsunuz. Cizre için dayanışma içinde olun" dedi.

Cizre'deki binanın bodrumunda 13 gündür yaralıların beklediğini ileri süren Yüksek, "Dün de başka bir evde bombalama sonucu yangın çıktı ve bu yangında 9 insanımız yanarak vahşi bir şekilde can verdi. 25'i de aldığı yanık izleri nedeniyle yaralı durumda ve onlarda kurtarılmayı bekliyorlar" diye konuştu.

Yüksek'in konuşmasından sonra kalabalık araçlara binerek Cizre'ye gitmek istedi. Cizre'ye gitmek isteyen araç konvoyun önü, jandarma ve polis ekipleri İpek Yolu üzerinde bulunan Demirtepe Köyü yakınlarında engellendi. Polis ve jandarma ekiplerinin biber gazı ile tazyikli su ile müdahale ederek yürümekte ısrar eden grubu dağıttı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×