Cizre'de 'meme kanseri' konulu seminer verildi

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, "Meme Kanseri" konulu bir seminer düzenlendi. Cizre Devlet Hastanesi tarafından Çok Amaçlı Toplum Merkezi’nde eğitim gören kadınlara yönelik semineri Genel Cerrahi Uzmanı Opr.

Cizre'de 'meme kanseri' konulu seminer verildi
25 Ocak 2014 Cumartesi 14:08

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, "Meme Kanseri" konulu bir seminer düzenlendi. Cizre Devlet Hastanesi tarafından Çok Amaçlı Toplum Merkezi’nde eğitim gören kadınlara yönelik semineri Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. İlhan Taş, Eğitim Hemşiresi Ayfer Meşe ve Kalite Hemşiresi Fırat Cağırcı verdi.

Seminerde konuşan Opr. Dr. Taş, 20-30 yaş arası kadınların üç yılda, 30 yaş üzeri kadınların ise yılda bir kere genel cerrahi uzmanına muayene olması gerektiğini söyledi. Meme kanserinin insanlık tarihiyle yaşıt olduğunu belirterek, "O zamanlar daha az görülüyordu ve bir kadında ortaya çıktığı zaman o kişinin öleceği biliniyordu, çünkü imkanlar kısıtlıydı. Tedaviye yönelik araştırma ve çalışmalar, 1800'lü yılların sonlarında Londra'da başladı. Dünyada kadınlarda görülen en sık kanser türü meme kanseridir. Amerikalı bilimadamları, yaptıkları çalışmalar sonucunda her sekiz kadından birinin meme kanseri olacağı kanısına ulaşmışlar. Kadınlarda en sık ölüme neden olan kanser türleri arasında ikinci sırada yer alıyor." dedi.

Bu hastalık konusundaki riskler hakkında bilgi veren İlhan Taş, "Meme kanserinin nedenlerini, hormonal ve hormonal olmayan diye iki gruba ayırabiliriz. Genele baktığımızda çoğunluğunda bu risk faktörlerini görmeyiz. Hormonal sebepler arasında, menopoza geç girmek de bulunuyor. Ayrıca doğum yapmış olmak, vücudumuzu meme kanserine karşı koruyor. 35 yaşın üzerinde doğum yapmak, risk faktörü oluşturuyor. Menopozdan sonra alınan aşırı kilolar da meme kanserine neden olabiliyor. Hormonal olmayan sebepler arasında, radyasyon ve göğüs bölgesine ışın tedavisi almak da var. Uzun süre alkol tüketimi ve genetik nedenler de meme kanserinin faktörleri arasında. Ayrıca kadın rahim kanseri olduysa yine bunlarla bağlantılı olarak o kişide meme kanseri daha fazla görülebiliyor." şeklinde konuştu.

Belirtilerini de anlatan Opr. Dr. Taş, şunları söyledi: "Kadınların en çok farkettiği belirtiler arasında, ele gelen sertlik var. Meme cildinde yara ve kızarıklık da belirti olabilir. Memede hiçbir şikayetiniz yoktur ama kol altında yara olabilir. En çok, kol altındaki lenf benzerlerine yayılır. Teşhise muayeneyle başlar. Muayeneyi önce kadınların kendilerinin yapması gerekiyor." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×