Cizre ve Sur'dan sonra yeni operasyonlar yolda

İçişleri Bakanı Ala, Cizre'deki operasyonun yüzde 99'unun bittiğini, geride kalan kısımda ise örgütün etkin isimlerinin bulunduğunu söyledi. Bakan Ala, Cizre ve Sur'dan sonra benzer operasyonların başka ilçelerde de devam edeceği sinyalini verdi

Cizre ve Sur'dan sonra yeni operasyonlar yolda
06 Şubat 2016 Cumartesi 17:35

Son Haberler

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Diyarbakır Sur ve Şırnak Cizre'deki terör operasyonlarda önemli mesafeler kat edildiğini belirterek, "Cizre ve Sur'a benzer bazı yerler var. Bundan sonra da oralarda bu temizlemeler, bertaraf etmeler yapılacak" dedi.

Bursa'da açıklamalarda bulunan İçişleri Bakan Ala, Sur ve Cizre'den zorla göç ettirilen vatandaşları tek tek evlerine güvenli bir şekilde göndereceklerini ifade ederken, HDP'nin algı operasyonları ile kurnazlık yapmaya çalıştığını ancak bundan hiç bir şey kazanamayacaklarını söyledi.

"ÇOK MESAFE KAT ETTİK"

Hükümet olarak, Türkiye'de yeni hedefler koyduklarını anlatan Ala, "Bölücü terör örgütlerinin faaliyetlerini sonlandırmak için vatandaşın orada huzur ve güvenliğini sağlamak için terörle mücadele süreci devam ediyor. Son derece başarılı bir şekilde yürütülüyor. En kısa zamanda vatandaşın hayatını normale döndürecek sonuç elde etmek için güvenlik güçlerimiz yoğun gayret gösteriyor. Daha önce de bazı değerlendirmeler yaptık. Yine arkadaşlarımızla yaptığı değerlendirmeler ve görüşmelerde orada epeyce mesafe kat ettik" diye konuştu.

CİZRE'DE ETKİLİ ELEMANLAR KALDI

'Cizre'de yüzde 99,5'i halledilmiş durumda' diyen Ala, "Çok cüzi bir miktar kaldı ama etkili elemanları ve odağı orada. Onların da yine vatandaşa zarar vermeden, vatandaşla terörist ayrımını kesin olarak yaparak, sonuçlandırılması çalışmaları devam ediyor. Sur'da da aynı şekilde çok önemli mesafeler katedildi. Orada da olabilecek en kısa sürede sonuçlandırma çalışmaları devam ediyor. Tabii bu konularda öngörülemeyen olaylarla karşılaşmak mümkün. Hesap bazen uymayabilir çünkü sahada bire bir göğüs göğüse arkadaşlarımız mücadele ediyor. Bunun nedeni de vatandaşlara zarar vermeden meseleyi çözmek, tamamen teröristle vatandaşı ayırmak. Bu bakımdan bazen vatandaşın aklına 'Neden uzun sürüyor' gibi bir soru geçebilir. Tabii sokağa çıkma yasakları da vatandaşa zarar vermeden meseleyi çözmek içindir. Teröristlerin bertaraf edilmesi, tuzakların kaldırılması, bombaların imha edilmesi ve çukurların doldurulmasını hedefliyoruz. Vatandaşımız hayatını normale dönmesini sağlamak için çaba sarf ediliyor" ifadesini kullandı.

YENİ OPERASYONLAR

Bakan Ala sözlerini şöyle sürdürdü: Buna benzer bazı yerler var. Bundan sonra da oralarda bu temizlemeler, bertaraf etmeler yapılacak. Bu çalışmalar yürütülecek, terörle mücadele yürütülecektir, milletimizin, devletimizin işbirliğiyle."

CİZRE'DEKİ YARALILAR

Bir gazetecinin, HDP'nin bir binada 7 yaralı olduğu iddiasıyla soruyu Ala, şu cevabı verdi:
"Birisi tek yönlü bir şey söylüyor. Oraya kaç kez ambulanslar gönderildi. Biz bir ihbar geldiğinde o ihbarı kim yapmış, zihninin arkasında ne var, bunlara bakmıyoruz. Ambulanslar buraya da defalarca gitti, anonslar yapıldı. Valilik ve Sağlık Bakanlığı da çok detaylı bir açıklama yaptı. Giderken kameraya da alındı, yapılan işler. Ne gelen var, gelen kimse olmadı. Tam oraya ulaşılacağı zaman, biliyorsunuz barikat ve çukurlar var, onlar doldurularak gidiliyor. Oraya gidecek ambulansa da ateş etti teröristler. Bunlar gidemiyorsa güvenlik birimleri zaten orayı da alacak tabii. Oraya doğru hareket edip hem çukurları doldurmak, hem bombalı tuzakları ortadan kaldırmak, hem de ambulansa yol açmak üzere giden güvenlik birimlerimize ateş ettiler. Durum böyle. Bunlar, algı operasyonları, bir iddianın ortaya atılıp arkasının doldurulamaması. Bizim için fotoğraf berrak; terörle mücadele ediliyor. Yaralı varsa onu almak da, orada mücadele etmek de devletin görevi; yaralıyı alacak da devletin ambulansı, tedavi edecek de devletin milletin doktorları. Oraya 20'ye yakın roketatarlı saldırı oldu, hastane burası. En önce kurnaz dilden vazgeçmek, samimi olmak lazım. Samimi bir biçimde vatandaşın huzur ve güvenini temin edecek bir dil kullanmak lazım. Böyle çukur kazanların arkasında durduğunu söyleyenlerin sonra da 'Çukur var, ambulans gidemiyor. Orada yararlılar var' diye bağırmalarının anlamı yok. Çukur varsa açanlar kapatsın, derhal ambulans gitsin, alsın, gelsin. Belediyenin ambulansını da gönderdik, yine aynı şeyi yaptılar. 'Yaralıları getirin', getirmiyorlar. 'Ateş etmeyin, çukuru kapatıp gidelim', ateş ediyorlar. Böyle kurnazlıklarla kazanılacak hiçbir şey yok. Yazıktır memleket, millet, orada yaşayan vatandaşlar, huzur ve güveni sağlamak için gitmiş güvenlik birimlerimiz, bundan zarar görüyor, şehit oluyor, yaralanıyor."

"Zorla göç ettirilen vatandaşları tek tek evlerine göndereceğiz"

Dün Fransa İçişleri Bakanı ile bir araya geldiklerini anlatan Ala, "Paris'teki terör saldırısının ardından tüm ülkenin, ve ülke siyasilerinin bir dilden konuştu. O siyasilerin sandıktan oy alan insanların topyekün önce bir teröre karşı olduklarını söylemeleri lazım. Duydunuz mu? Yani bu terörü lanetleyen, teröre karşı olduklarını söyleyen, onları dile getirenlerden duydunuz mu bir cümle? Duymadınız. Peki bu çukurları kazıp milletin oradaki hayatını cehenneme çevirenlerin arkasında olduklarını duydunuz mu? Duydunuz, söylüyorlar. Böyle olmaz. Bu, siyaset, millete hizmet değildir. Onun için biz her türlü şartta hukuk kuralları içinde demokratik bir anlayışla ve kararlı bir mücadeleyle çalışacağız. Oradan zorla göç ettirilen vatandaşları tek tek evlerine gönderiyoruz. Her türlü ihtiyaçlarını karşılayacağız, her türlü yardımı yapacağız. Ama elinde silah olup oraları kazanlara da devletin kudret eliyle hadleri bildirilecek. Vatandaşımız onlara telim edilmeyecek, onların inisiyatifine bırakılmayacak" açıklamasında bulundu.

"İdari ve adli soruşturmalar kapsamlı şekilde devam ettiriliyor"

Gazetecilerin Bursa merkezli 6 ilde yapılan ve 20 kişinin gözaltına alındığı paralel yapı operasyonu ile ilgili sorduğu soruya da cevap veren Ala, "İdari ve adli soruşturmalar çok kapsamlı olarak devam ediyor. Milletin hakkını, hukukunu yemek, soruları çalmak, milletten haraç toplamak ve bir darbe girişimine destek vermek suç. Bu suçtan hareket edildiğinde peyderpey zamanı geldikçe idari ve adli soruşturmalar tamamlandıkça suçlular da bu işi yapanlar da teslim ediliyor. Onlara yönelik işlemler sürekli olarak yapılıyor. Bu da o süreçlerden biri ve devam edecektir. Sorunlar ve problemi suçlar ortaya çıktıkça idari ve adli soruşturmalar devam ettiriliyor. Bu da onun bir parçası" şeklinde konuştu.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×