Cizre Toplum Sağlığı Merkezi vatandaşları erken kanser taramasına davet etti

Cizre Toplum Sağlık Merkezi Müdürlüğü, vatandaşları Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi'ne (KETEM) davet etti.

Cizre Toplum Sağlığı Merkezi vatandaşları erken kanser taramasına davet etti
05 Mart 2014 Çarşamba 11:53

Cizre Toplum Sağlık Merkezi Müdürlüğü, vatandaşları Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi'ne (KETEM) davet etti. Kanser tedavisi geciktikçe şifa imkanının azalmakta olduğunun unutulmamasını isteyen Toplum Sağlığı Merkezi sorumlu hekimi Dr. Abdullah Üzen, daha sağlıklı bir yaşam için vatandaşların kanser taramasına iştirak etmesini istedi.

Cizre Toplum Sağlığı Merkezi, vatandaşları erken kanser teşhisine davet etti. Vatandaşlar, başvurmaları halinde araçlarla Şırnak il merkezine götürüp kanser taramasından geçirilecek. Her şeyi ile vatandaşlara ücretsiz olarak yapılan bu hizmet hakkında Cizre Toplum Sağlığı Merkezi sorumlu hekimi Dr. Abdullah Üzen açıklamalarda bulundu.

Şırnak merkezde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) hizmet birimi bulunmakta olduğunu söyleyen Dr. Abdullah Üzen, “Burada ücretsiz kanser taraması hizmeti verilmektedir. Burada meme kanseri, serviks kanseri (rahim ağzı kanseri), kolon kanseri (kalın bağırsak kanseri) taraması yapılmaktadır. Risk grubunda olan (35-40 yaş üstü, genetik yatkınlık, kanser öyküsü) olan vatandaşlarımız talep etmeleri halinde Cizre Toplum Sağlığı Merkezi olarak onları İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün tahsis edeceği araçla Cizre'den veya oturduğu köyden alarak, Şırnak merkeze götürüyoruz, kanser açısından taraması yapıldıktan sonra yine aynı şekilde Cizre'ye veya köyüne bırakıyoruz. Unutulmasın ki kanser tedavisi geciktikçe şifa şansı azalmaktadır. Daha sağlıklı bir yaşam için vatandaşlarımızın kanser taramasına iştirak etmesini arzu ediyoruz.” diye konuştu.

Kanser hastalığı hakkında da değerlendirmelerde bulunan Dr. Abdullah Üzen, “20. yüzyılın ortalarına kadar ölümlerin büyük kısmı savaşlar, yetersiz beslenme, yetersiz sağlık hizmetleri ve bulaşıcı hastalıklardan dolayı meydana gelmekteydi, ayrıca günümüze göre daha doğal bir yaşam tarzı olduğu için kanser, ölüm sebepleri arasında öne çıkmıyordu. Ancak günümüzde hem sağlık hizmetlerinin yaygınlaşması, hem sosyo-ekonomik şartların daha iyi olması nedeniyle bulaşıcı hastalıklar, yetersiz beslenme nedeniyle meydana gelen ölümler oldukça azalmıştır. Ortalama yaşam süresinin artması, sanayi mamulü beslenme tarzı, çeşitli kimyasal madde ve radyasyona maruziyet nedeniyle ölüm sebepleri arasında kanser ön plana çıkmaktadır.” şeklinde konuştu.

"ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR"

Kanser konusunda erken teşhisin hayatı kurtarabilir durumda olduğunu ifade eden Abdullah Üzen, “Kanser; normal vücut hücrelerinin kontrolsüz ve aşırı derecede artması olarak adlandırılır. Köken aldıkları organa göre (akciğer kanseri, karaciğer kanseri, mide kanseri) adlandırılır. Kanserin kesin başlangıç sebebi bilinmemekle beraber, kabul edilen görüş, hücrenin tamir ve imha mekanizmalarının istenen derece çalışamamasıdır. Ayrıca, kanserin oluşmasını tetikleyen çok sayıda risk faktörü bilinmektedir. Bunlar şunlardır; sigara, kötü beslenme, radyasyon, hava kirliliği, bazı virüsler, çeşitli kimyasallar, aşırı güneş ışığı maruziyeti, genetik yatkınlık kanser tedavi edilebilir bir hastalıktır, tedavi başarısını etkileyen çok sayıda faktör bulunmaktadır. Bunlar da tedaviye uyum, hastanın vücut direnci, kanserin türü. Ancak tedavinin başarısını en çok etkileyen faktör, kanserin teşhis ve tedavi edildiği evredir. Kanser ne kadar erken evrede teşhis edilip tedaviye başlanırsa şifa ihtimali o kadar yüksek olur. Bu sebeple erken teşhis hayati önem taşımaktadır.” ifadelerini kullandı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×