Çıkmaz sokaklar yüzünden Bursa'da araçlar geri geri seyrediyor

Bursa’da merkez Osmangazi ilçesinin 3 bin 500 nüfuslu Yeniceabat Mahallesi'ndeki toplam 9 sokağın 8'i sokak geçit vermiyor.

Çıkmaz sokaklar yüzünden Bursa'da araçlar geri geri seyrediyor
26 Nisan 2014 Cumartesi 10:43

Bursa’da merkez Osmangazi ilçesinin 3 bin 500 nüfuslu Yeniceabat Mahallesi'ndeki toplam 9 sokağın 8'i sokak geçit vermiyor. Bilmeden ‘Çıkmaz’ sokaklara giren araçlar, dönecek alan bulamayınca ‘geri’ manevra yapmak zorunda kalıyor. Bu durumda, sokakta oynayan çocuklar ezilme tehlikesi yaşıyor. Mahalle sakinleri, "Çocuklarımız sokakta oynayamıyor, ambulans bile yanlış sokağa girse, geri çıkması 15 dakika sürüyor." diye sitem ediyor.

Benzerine ancak Karadeniz fıkralarında rastlanabilecek ilginç görüntünün mekanı Osmangazi ilçesine bağlı Yeniceabat Mahallesi'nden. Her gün yüzlerce kişinin girip çıktığı bir alışveriş merkezinin arkasında yer alan mahalle sakinlerinin başı çıkmaz sokaklarla dertte. Altyapı eksiklikleri sebebiyle doğalgazın dahi halen ulaşmadığı mahallede bulunan 'Yaldız, Yonca, Yalın, Yaz, Yemişli, Yeşim, Yüksel, Yeşil, Yeşiloba' isimli 9 sokağın tamamı da çıkmaz. Sokağa giren araçlar, çıkmaz sokakla karşılaşınca ‘geri geri’ manevra yapmak zorunda kalıyor. Bu durumda sokakta oynayan çocuklar büyük tehlikeyle karşı karşıya kalıyor. Mahallenin çiçeği burnundaki muhtarı Selim Yatkı, 23 senedir aynı mahallede oturduğunu belirterek," Sadece çıkmaz sokak değil, büyük sorunlar var. Doğalgaz yok. Mesela; ambulans yanlış girdiği zaman, diğer sokağa gitmesi için geri geri çıkmak zorunda. Geri çıkarken arıza yaparsa, hastanın ikinci ambulansı bekleme şansı olabilir mi? Yetkililer bu konuyu iyice değerlendirmeli."

"OY VERDİM AMA HİZMET ALAMIYORUM"

Kendisinin AK Parti üyesi olduğunu söyleyen Selami Akgül ise şunları dile getirdi: "1978’den beri bu mahallede oturuyorum. Özellikle söylüyorum, AK Partili'yim, parti üyesiyim, oy verdim bu mahalleye hizmet yok." Mahalle sakini kadınlar da çocuklarını sokağa gönül rahatlığıyla oynatamamaktan yakındı. Yıllardır aynı mahallede oturduklarını söyleyen vatandaşlar, "Arabalar ‘geri geri’ çıkıyor, çocuklarımızdan korkuyoruz. Çocuklarımızın hayatı tehlikede. O yüzden çıkmaz sokak istemiyoruz. Sürücü arkasına görmezse çocuklarımıza çarpmak zorunda kalıyor. Biz, mahallemizin kalkınmasını istiyoruz." diye konuştu.

Kenan Malat isimli mahalle sakini de "Osmangazi Belediye Başkanı gelip de hiç ziyaret etmedi. İki dönemdir aynı partiden belediye başkanı seçiliyor ama mahallemize hiç gelmediler, başka partilerden gelen oldu. Ama belediye başkanı uğramadı. Sokaklarımız çıkmaz. Gidiş yok, geliş yok. Bini aşkın seçmenimiz var, hiçbir aday da gelip sormadı. Sokaklarımız çıkmaz olduğundan çok sıkıntı yaşıyoruz. İki araç geldiği zaman dönemiyor. Araç geri çıkmak zorunda kalınca kazalar kaçınılmaz oluyor." şeklinde konuştu.

15 DAKİKA AMBULANS BEKLEDİK

Mahallenin sokakları çıkmaz olunca ilginç olaylar da yaşanıyor. Mahalleye gelen çöp kamyonları ve ambulanslar ‘geri geri’ çıkmak zorunda kalınca vatandaşlar mağduriyet yaşıyor. Mahallede esnaflık yapan Yarbay Timuçin, şunları söyledi: "Önceki gün yaşlı bir teyzemiz rahatsızlandı. 112 acil servis ambulansı çağırdık. Teyzenin oturduğu sokak yerine ambulans yanlış sokağa girdi. Kadını hastaneye götürmek için ambulans ‘geri geri’ çıkana kadar 15 dakika geçti. Çünkü ambulansın döneceği hiçbir yer yok. 8 sokağın tamamı çıkmaz. Çöp arabası geliyor, bu sokağa girince diğer sokağa girmek için geri çıkmaz zorunda. Kadın mutfakta yemek yapıyor, çocuğu sokakta oynuyor. Geri çıkan araba çocuğa vuracak. Vurduktan sonra mı, bu sokaklar için 'keşke bize haber verseydiniz.' denilecek."

Yaşar Taylak da kamulaştırmayla mahallenin çıkmaz sokak sorununun aşılabileceğini söyledi. Mahallenin arkasında tarım arazilerinin bulunduğunu belirten Taylak şöyle devam etti: "Bir taksi bile sokaklardan dönemiyor. Buradan belediye 8 metre yol bırakmış olsa, koskoca mahallenin çıkmaz sokaklarını çözmüş olacak. Çöp arabası geliyor ‘geri geri’ çıkıyor, misafir geliyor aynı. Sokak sakinlerinin araçları var, hepsi aynı sıkıntıyı yaşıyor. Sokaklarda çocuklar oynuyor, her an ezilme tehlikesi yaşıyor. Şimdiye kadar Osmangazi Belediyesi bir tane çivi çakmadı. Hiç olmazsa mahallede 9 sokak var, 9 sokak da çıkmaz. Geliyorsun geri çıkıyor. Burası, yaklaşık 40 yıllık mahalle." CİHAN

Çıkmaz sokaklar yüzünden Bursa'da araçlar geri geri seyrediyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×