Çığda hayatını kaybeden dağcılar anıldı

Zigana Dağı'nda 5 yıl önce meydana gelen çığ felaketinde hayatını kaybeden 10 dağcı için Trabzon'da anma töreni düzenlendi.

Çığda hayatını kaybeden dağcılar anıldı
25 Ocak 2014 Cumartesi 15:38

Zigana Dağı'nda 5 yıl önce meydana gelen çığ felaketinde hayatını kaybeden 10 dağcı için Trabzon'da anma töreni düzenlendi. Trabzon Valisi Abdi Celil Öz, hayatını kaybeden dağcılar için 3 günlük anma programı düzenlendiğini söylerek, “Yapılan anma etkinliği ile çığ felaketinde hayatını kaybedenler saygıyla anılıp unutulmazken, bu tür kazalara da dikkat çekilerek alınması gereken tedbirleri konuşma fırsatı bulmaktayız.”dedi.

Çığ felaketinde hayatını kaybedenler anısına Toklu Mahallesi’nde yaptırılan anıtın önünde yapılan törene Trabzon Valisi Abdi Celil Öz’ün yanı sıra Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu, Emniyet Müdürü Murat Köksal ve Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca katıldı.

Trabzon Tenis, Dağcılık, Kayak İhtisas Kulübü (TEDAK), Karadeniz Teknik Üniversitesi Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü, Uzungöl Doğa Sporları Adrenalin Kulübü (UDSAK) üyeleri ve hayatını kaybeden dağcıların aileleri de törene iştirak etti. Yarın da 133 dağcı, Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun kış temel eğitimine katıldıktan sonra Zigana dağındaki anıta yürüyüp tören düzenleyecekler

Bu arada, Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Zigana Dağı'nda, 25 Ocak 2009 tarihinde yürüyüşe çıkan TEDAK üyesi 17 kişi, çığ altında kalmıştı. Olayda; Burçak Sevim, Davut Akdeniz, Erhan Terzi, Özlem Timurcuoğlu, Hüseyin Karaosmanoğlu, Gülhanım Piyale, Yasemin Aktaş, Hasan Ali İsoğlu, Dursun İnan olay yerinde, Hüsniye Sarıbıyık ise tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti. Sporculardan Rahmi Keleş, Yonca Yılmaz, Elmas Aykaç, Ural Ayar, Hasan Anahar, Hasan Çiftçi ve Emel Şimşek ise yaralı olarak kurtulmuştu.
CİHAN

Çığda hayatını kaybeden dağcılar anıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×