'Çiftçiler tarım sigortası konusunda yeteri kadar bilinçli değil'

Tarım Kredi Kooperatifi Erzurum Bölge Birliği Müdürü Ömer Efe, Erzurum'daki çiftçilerin tarım sigortası konusunda yeteri kadar bilinçli olmadığını söyledi. Tarım sigortası yaptırmayan çiftçilerin sayısında yoğunluk olduğunu ifade...

'Çiftçiler tarım sigortası konusunda yeteri kadar bilinçli değil'
06 Haziran 2014 Cuma 15:23

Tarım Kredi Kooperatifi Erzurum Bölge Birliği Müdürü Ömer Efe, Erzurum'daki çiftçilerin tarım sigortası konusunda yeteri kadar bilinçli olmadığını söyledi.

Tarım sigortası yaptırmayan çiftçilerin sayısında yoğunluk olduğunu ifade eden Tarım Kredi Kooperatifi Erzurum Bölge Birliği Müdürü Ömer Efe, Erzurum’da tarım sigorta yaptırma oranının yüzde 1’lerde olduğunu dile getirdi. Efe, “Erzurum’da çiftçilerde tarım sigorta bilinci yeteri kadar olduğunu ifade edemeyiz. Özellikle son yıllarda, sigortacılık alanında yapılan yeni düzenlemeler, bu sektörün gelişmesini olumlu etkiledi. Ancak sektörün bu denli gelişmesine karşılık çiftçiler sigortacılık konusunda gerekli bilgiye sahip değil. Sigorta primleri devlet tarafından ödeniyor. Yapılan sigorta neleri kapsar, hangi şartlarda neler için geçerlidir, bunların iyi araştırılması gerekiyor. Devlet diyor ki, ekinlerinizi sigortalı yapın. Yarısı benden, yarısı sizden. Artık dünyadaki tüm çiftçiler bunu yapıyor. Tüm çiftçilere benim önerim ve çağrım herkes ekinlerini sigorta yapsın. Bunun yarısını devlet, geri kalan yarısını da çiftçi ödeyecek.” dedi.

“Sigorta olayına çiftçimizin artık uyması lazım.” diyen Efe şunları kaydetti: “Erzurum’da tarım sigorta yaptırma oranın yüzde 1 civarındadır. Tarım sigortasının kapsamında bitkisel ürünlerde, dolu, fırtına, yangın, heyelan ve deprem ile sel ve su baskınları, açık alanda yetiştirilen tüm meyvelerde don riski, seralarda; dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel, su baskını ve taşıt çarpması ile kar ve dolu ağırlığı, süt hayvanı sığırlarının ölüm riski, biogüvenlik ve hijyen tedbirleri alınmış kapalı kümeslerde yetiştirilen kümes hayvanlarında ölüm riski, hem denizlerde ve hem iç sularda yetiştirilen su ürünlerine her türlü hastalık, zehirlenme, kaza ve bazı doğal afetler ölüm riski sigortası TARSİM kapsamında yer alıyor. Bunlara ek olarak bu yıl ilk defa süt sığırlarının yanı sıra damızlık erkek ve dişi mandalar ile ve açıkta yetiştirilen tüm meyvelerde çiçeklenme dönemi de sigorta kapsamına alındı. Tüm çiftçilerimizin mağdur olmamaları için ürünlerini sigortalatmalarını istiyorum.”

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×