Çiftçi tedirgin, verim kaybı yüzde 50'ye yaklaştı

Ülke genelinde yaşanan kuraklık çiftçileri tedirgin ediyor. Daha şimdiden yüzde 50 verim kaybı yaşandığı belirtildi.

Çiftçi tedirgin, verim kaybı yüzde 50'ye yaklaştı
17 Ocak 2014 Cuma 12:58

Ülke genelinde yaşanan kuraklık çiftçileri tedirgin ediyor. Daha şimdiden yüzde 50 verim kaybı yaşandığı belirtildi. Yağışların olmamasının önümüzdeki dönem ekonomiyi de olumsuz yönde etkilemesinden korkuluyor. Çorum Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sayan, yaşanan kuraklık nedeniyle verim kaybının şimdiden yüzde 50'ye yaklaştığını belirtti.

Çorum Ziraat Odası üyeleri arazilerde incelemelerde bulundu. Tarlalardaki tohumların kurumaya başladığını kaydeden Mehmet Sayan, ''10 gün içerisinde yağmur veya kar yağmazsa ekilen tohumların tamamı kuruyacak. Bu durumdan sadece çiftçiler değil esnaf, sanayici ve tüketici de büyük zarar görecek.'' dedi. Pınarçay köyüne ait bir tarlada incelemede bulunan yetkililer, yağmur yağmamasının özellikle çiftçileri tedirgin ettiğini belirtti. Tarlaya ekilen buğday tohumlarının kurumaya başladığını ifade eden Mehmet Sayan, çiftçiler için artık tehlike çanlarının çalmaya başladığını dile getirdi. Çiftçilerden ekilen mahsule göre borçlanmamalarını isteyen Sayan, ''Geçtiğimiz yıllarda kuraklık nedeniyle borçlar ertelenmişti. Bu sene ertelense bile ne zamana kadar böyle devam edecek? Çiftçilerimiz artık ektikleri mahsule göre borçlanmasın. Şu an tohumlarda yüzde 35 oranında hasar var. Havaların bir hafta daha böyle gitmesi halinde verim kaybı yüzde 50'ye çıkacak.'' uyarısında bulundu.

HAYVANLAR SUSUZLUKLA KARŞI KARŞIYA

Sayan, köylerde sonbaharda akan çeşmelerin kuruduğunu, besi yapılan çiftliklerde de kuyuların kuruduğunu ve hayvanların susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğunu belirtti. ''Bu yıl beklenilen yağışlar olmadığından çiftçilerimizin ektikleri ürünleri bitmemiş, çiftçilerimiz kuraklık riski ile karşı karşıya gelmişlerdir. ''diyen Mehmet Sayan, ekonomik krizin kapıda olduğuna işaret etti.

Desteklemelerden dolayı sertifikalı ektikleri ürünleri bozup yerlerine alternatif ürünler ekilemediğine değinen Çorum Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sayan, şunları söyledi: ''Çiftçilerimiz eğer sertifikalı aldığı ürün bitmediğinden bozup yerine alternatif ürün ektiği takdirde hem ürünün bitip bitmeme konusunda riske girecek hem de sertifikalı tohum desteğinden yararlanamayacak. Bilindiği üzere geçen sene yine kuraklıktan dolayı borç ertelemesi olmuş fakat tarım sigortası yaptıramayan çiftçilerimizin borçları ertelenmemiştir. Bu sene ürünler bitmediği için bitmeyen ürüne çiftçilerimiz yüzde 50 devlet destekli tarım sigortası da yaptıramamaktadır. Bu sebepten dolayı çiftçilerimiz hem sigorta yaptıramamakta hem de geçen sene olduğu gibi kuraklıktan dolayı borç erteleme bu sene de çıksa dahi eğer kanun tasarısında sigorta şartı aranırsa tarım sigortası yaptıramadıkları için borçları ertelenememe riski ile karşı karşıya gelmişlerdir.''

Çiftçilerin mevcut ektiği ürünlere güvenerek traktör, alet ekipman alımı ve gerekse bankalardan kredi alma gibi borca girmemeleri gerektiğini belirten Sayan, ''İlkbaharda çıkış yapmayan buğday tarlalarını bozup başka mahsul ekmek suretiyle 'borçlarımı öderim' diye düşünmemesi gerekmektedir. Zira kış yağışlarının olmaması demek ilkbaharda da toprakta yeterli nem (tav) olmayacak demektir. Tavı olmayan toprağa yeni bir mahsul ekmek boş yere masraf, ilave borçlanma demektir.
Çiftçilerimiz senelerdir kredi borçlarını yapılandırarak ertelemiş olup biriken borçlar her sene faizi ile birlikte katlayarak artmıştır. Buna nazaran kredi çekip tekrar borçlanmaları ileride ödenemeyecek borç yüklerine sebebiyet verecektir.
Acil eylem planı hazırlanmalı, ülkemiz ve çiftçilerimiz açısından önüne geçemeyeceğimiz krizlerden kurtulmanın yolları aranmalıdır.'' ifadelerini kullandı. CİHAN

Çiftçi tedirgin, verim kaybı yüzde 50'ye yaklaştı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×