Çiftçi tarımsal destek kaydını yaptırıyor

Çarşamba'da 8 bin 500 çiftçi tarımsal destek alabilmek için kayıt yaptırıyor. Çarşamba Ziraat Odası'nda Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtları başladı.

Çiftçi tarımsal destek kaydını yaptırıyor
23 Ocak 2014 Perşembe 16:48

Çarşamba'da 8 bin 500 çiftçi tarımsal destek alabilmek için kayıt yaptırıyor.

Çarşamba Ziraat Odası'nda Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtları başladı. Çarşamba Ovası'nda üretim yapan çiftçilerin, ürünlerine tarımsal destek alabilmek için ÇKS’ye kayıt yaptırmaları gerekiyor. Çarşamba Ziraat Odası Başkanı İsmail Güngör, konuyla ilgili şunları söyledi:

“ÇKS ile sağlıklı tarım politikalarının oluşturulması, çiftçilerin bilgilerinin güncellenmesi, tarımsal destekleme programlarının denetlenebilir, izlenebilir, raporlanabilir bir şekilde yürütülmesi amaçlanmaktadır. Bu yüzden kayıtlı 8 bin 500 çiftçimizin tarımsal destekten mağdur olmamaları için kayıt yaptırmaya davet ediyoruz. Bakanlıkça yürütülen ÇKS uygulamaları Tarım Reformu Uygulama Projesi (ARIP) kapsamında 2001 yılında Doğrudan Gelir Desteği çalışmaları ile birlikte başladı. Çiftçilerin kimlik, arazi ve ürünlerine yönelik olarak kayıtlar merkezi bir veri tabanında tutulmakta ve sürekli güncellenen bilgilerin kontrolü sağlanmakta, elde edilen veriler raporlanabilmekte ve diğer sistemlerle bilgi alışverişi sağlanmakta, ÇKS kayıtları esas alınarak pek çok tarımsal desteklemelerin uygulaması ÇKS üzerinden yürütülmektedir.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×