Çiçek: Türkiye'nin etrafında 11 belalı bölge var

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, dünyanın en çok huzurunu kaçıran en belalı 13 bölgeden 11’inin Türkiye’nin etrafında olduğunu söyledi. Çiçek, "Kültürümüzün, medeniyetimizin önemli eserleri Suriye’deydi. Ama bugün Suriye diye bir devlet...

Çiçek: Türkiye'nin etrafında 11 belalı bölge var
12 Temmuz 2014 Cumartesi 00:28

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, dünyanın en çok huzurunu kaçıran en belalı 13 bölgeden 11’inin Türkiye’nin etrafında olduğunu söyledi. Çiçek, "Kültürümüzün, medeniyetimizin önemli eserleri Suriye’deydi. Ama bugün Suriye diye bir devlet neredeyse kalmadı.” dedi.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Swissotel’de Kırşehirli Dernekler Federasyonu tarafından organize edilen iftar yemeğine katıldı. İftar programına Sayıştay Başkanı Recai Akyel, AKP Milletvekili Abdullah Çalışkan, CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda konuşan Çiçek, Türkiye’nin bir çok nimeti bünyesinde barındıran bir ülke olduğunu ancak bunun yanında birçok belayı da çevresinde toplayan coğrafya olduğunu anlattı. Çiçek, "Bu coğrafyada kuvvetli olanlar yaşamış. Bizden evvel 1071’de Anadolu’ya geldiğimizde burada başka milletler, başka kavimler vardı. Zayıfladılar gittiler ve biz geldik. Bizim ebedi yurt olarak tuttuğumuz bu coğrafyada varlığımız sürdürmemizin yolu; bir ve beraber olmaktan, birliğimizi ve beraberliğimiz korumaktan geçiyor." diye konuştu.

Dünyanın en çok huzurunu kaçıran en belalı 13 bölgeden 11’inin Türkiye’nin etrafında olduğunu söyleyen Cemil Çiçek, "Türkiye’nin doğusuna, batısına, kuzeyine, güneyine bakarsanız dünyanın gündeminde olan sorunların tamamı bu coğrafyada. Çok şükür bu sorunlara rağmen Türkiye bir barış ülkesidir, bir huzur ülkesidir ve çok şükür bu ramazanları, iftarları birlikte yapabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Suriye’de büyük sıkıntıların yaşandığını söyleyen Cemil Çiçek sözlerine şöyle devam etti, "Mesela bir Suriye düşünün, komşumuz. Kültürümüzün, medeniyetimizin önemli eserleri oradaydı. Ama bugün Suriye diye bir devlet neredeyse kalmadı. Medeniyet unsurları adına ne varsa bunların hepsi bir hava oldu iç savaş sebebiyle. Ve 5 milyona yakın Suriyeli, önemli bir kısmı da bizim Türkmen kardeşlerimiz. Bunu da hatırlayalım. Şimdi Ankara’nın, İstanbul’un, Antep’in, Maraş’ın sokaklarında aç ve bir perişan dolaşan ve yurtlarından kaçmak mecburiyetinde kalan insanlar. Bunlara karşı sorumluluğumuz var. Sorumluluğumuzu hatırlayamazsak insanlığımızı o derece unutmuşuz demektir. Suriye meselesi çözülmedi. Ne zaman çözüleceğini de bilen yok. Çözmesi gerekenler dediler ki, 'Kimyasal silah kullanmayın birbirinizi nasıl öldürürseniz öldürün’ böylesine bir adiliği, 21’inci yüzyılda böylesine insaf dışı, insanlık dışı bir uluslararası siyaseti de biz görüyoruz. Kimyasal silah kullanma ister varil bombası kullan, ister konvansiyonel silah kullan nasıl öldürürseniz birbiriniz öldürün. Herkes seyirci ama salonlarda nutuk çekmeye gelince çağımız özgürlükler çağı, nerde Şam’da mı, Halep’te mi, Hama’da mı, Humus’ta mı? Şimdi o sorun çözülmedi. Ne zaman çözülecek, nasıl çözülecek o ayrı bir konu. Bu sorun çözemezken Irak bir etnik ve mezhepsel çatışmanın içine girdi. Şimdi mazlum ve mağdur insanlar hayatlarını kaybediyor.”

Son zamanlarda Filistin’de yaşanan insanlık dramına da değinen Cemil Çiçek, Filistin’de büyük bir acının yaşandığını söyledi. Çiçek, "Bu iş daha çözülememişken şimdi birkaç günden beri Filistin’de yaşanan çok vahşi bir insanlık dramı var. Herkesin gözü önünde çoluk çocuk demeden füzelerle insanlar, çocuklar, yaşlılar hayatlarını kaybediyor. En temel hak insan hakkıdır, en temel insan hakkı da hayat hakkıdır. Hayatın olmadığı, insanların hunharca katledildiği yerde hangi özgürlüğe ihtiyaç var, hangi hakkı ihtiyaç var. Ne Uluslararası kuruluş ne de bu işleri çözmesi gerekenler kınamaktan bile imtina ediyorlar. Dolayısıyla çevremizde bu kadar can yakıcı olaylar devam ederken, elbette ağız tadıyla bir ramazan idrak etmemiz gerekirken maalesef ağzımızın tadı kaçtı ve kaçıyor.” diye konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×