CHP'li vekil'den CHP'li belediyelere operasyon yapılacak iddiası

CHP Milletvekili ve Odunpazarı Belediye başkan adayı Kazım Kurt, CHP seçim bürosu açılışlarında polisin kameralı kayıt yapmasının partilileri ve memur olan seçmeni rahatsız ettiğini söyledi.

CHP'li vekil'den CHP'li belediyelere operasyon yapılacak iddiası
18 Mart 2014 Salı 15:23

CHP Milletvekili ve Odunpazarı Belediye başkan adayı Kazım Kurt, CHP seçim bürosu açılışlarında polisin kameralı kayıt yapmasının partilileri ve memur olan seçmeni rahatsız ettiğini söyledi. Kurt, CHP'li belediyelere operasyon hazırlığı yapıldığı yönünde kendilerine bilgi geldiğini de iddia etti.

CHP'nin Gökmeydan Mahallesi'ndeki seçim bürosu açılışının bir polis memuru tarafından kaydedilmesi üzerine, açıklama yapan CHP Milletvekili ve Odunpazarı Belediye başkan adayı Kazım Kurt, seçimin güvenliği konusunda vatandaşların ciddi şikayeti olduğunu söyledi. "Seçmenler sandıkta bir şeylerin olacağını söylüyor. Bazı şeylerden kuşkulandıklarını bize anlatmaya çalışıyor. " diyen Kurt, şöyle konuştu: " Seçim kurulları çok farklı kararlar vermektedir. İl seçim kurullarının siyasi parti temsilcilerine danışmadan, görüş almadan kendi başına karar veriyor. AK Partili Odunpazarı Belediyesi’nin şehrin muhtelif yerlerindeki afişleri serbest olduğu halde Tepebaşı ve Büyükşehir Belediyesi’nin afişlerine yasak getirilmektedir." diye konuştu.

"AÇILIŞLARDAKİ POLİS KAMERALARI SEÇMENİ RAHATSIZ EDİYOR"

CHP'nin toplantı ve açılışlarının polis kameralarıyla takip edildiğini aktaran Kurt, şöyle konuştu: " Seçmenimiz polis kameralarıyla yapılan çekimden rahatsız. Bu konuda seçmenimiz de biz de rahatsızız. Gökmeydan Mahallesi'ndeki büro açılışımızda bile seçim kurulu ve seçim hukukuna aykırı bir biçimde polis çekim yaptı. Çekimle oraya gelen yurttaşımızı, devlet memuru olan seçmenlerimizi rahatsız ediyorlar. " diye konuştu.

"ESKİŞEHİR'DE CHP'Lİ BELEDİYELERE OPERASYON MU OLACAK?"

2009 yılında yapılan operasyonlar gibi şimdi de CHP'li belediyelere operasyon yapılacağı yönünde duyumlar aldıklarını aktaran Kurt, "Eskişehir’de çevre yolunun etrafındaki bazı yerlerde yapılan toplantılarda belediyelerimize karşı bir operasyon girişiminden söz edilmiş. Planlaması yapılmış, seçimden önce mi seçimden sonra mı? Bu işi uygulamaya geçirsek şeklinde tartışmalar olmuş. Bu tartışmalar bizim kulağımıza geldi ama bizim kimseden korkumuz, çekincemiz yok. Bütün hesaplarımız ortadadır ancak emniyetin bu tür siyasi oyunlara alet olması seçim güvenliği açısından sıkıntılar yaratır." ifadesini kulandı.

"EMNİYET, GÖRÜNTÜLERİ PROVOKASYONLARA KARŞI ÇEKİYORUZ, KAYITLAR YASAL"

Konuyla ilgili Eskişehir Emniyet Müdürlüğü de yazılı bir açıklama yaptı. Açıklama da şöyle denildi: "Büyükerşen’den polisin çekimine tepki' başlıklı haberler basında yer almıştır. Haber içeriğinde bir siyasi partinin faaliyetlerini izin almaksızın çekildiği, bu çekimlerin bir gizli çekim gibi lanse edildiği anlaşılmış, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından açıklama yapma gereği hâsıl olmuştur. İlgili genelgeler ve 6529 Sayılı Kanunun 7. Maddesinde 'Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde katılımcıların ve konuşmacıların ses ve görüntüleri kolluk tarafından yapıldığı belli olacak şekilde kaydedilebilir. Elde edilen kayıt ve görüntüler şüphelilerin ve suç delillerinin tespiti dışında başka bir amaçla kullanılamaz' hükmü gereğince işlemler yerine getirilmektedir. Güvenlik güçleri, toplumsal niteliği olan tüm olaylarda, seçim dönemi olsun ya da olmasın tüm eylem ve etkinliklerde güvenlik tedbirlerini almaktadır. Özellikle seçim dönemi içerisinde bulunmamız dolayısıyla provokasyonlara karşı da ayrıca duyarlı bulunulmaktadır. Bu durum kalabalık kitlelerin bir araya geldiği açık hava toplantılarının tümü için geçerlidir. Bir olay olması halinde görüntü kayıtları hayati öneme haiz olabilmektedir. "


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×