CHP’li Güler, Gölcük Yaylası'nda altın madenini TBMM'ye taşıdı

İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Ödemiş Gölcük’te özel bir firmanın altın aramak için ÇED başvurusunun onaylanması CHP Parti Meclisi Üyesi Birgül Ayman Güler’i harekete geçirdi. İzmir Milletvekili ve...

CHP’li Güler, Gölcük Yaylası'nda altın madenini TBMM'ye taşıdı
13 Temmuz 2014 Pazar 15:38

İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Ödemiş Gölcük’te özel bir firmanın altın aramak için ÇED başvurusunun onaylanması CHP Parti Meclisi Üyesi Birgül Ayman Güler’i harekete geçirdi. İzmir Milletvekili ve CHP Parti Meclisi Üyesi Güler, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarafında yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Ödemiş’e bağlı Gölcük Yaylası’nın; Bozdağları üstünde, bin yüz metre yüksekliğinde doğal güzellikleri ile ünlü olduğunu belirten Güler, “Gölcük kış aylarında kayak ve dağ turizmi ile yaz aylarında da serin havası ve doğal güzellikleri ile bölgenin çekim merkezi. Ayrıca tarihi yerlere, eserlere olan yakınlığı ile yurt içi ve dışından gelenlerin uğrak yeri. Burası doğal bir cennet.” dedi.

Ödemişlilerin, bir firmanın Gölcük Gölü'nün bir kilometre güneyinde yer alan bölgede, altın aramak için yaptığı ÇED başvurusuna verilen onayın tedirginliğini yaşadığını dile getiren Güler, altın madeninin Ödemiş ve bölge için felaket anlamına geleceğini söyledi.

“GÖLCÜK YAYLASI ALTINDAN DAHA DEĞERLİ”

Doğal güzelliklerin ve tarihi eserlerin iç içe olduğu, üstelik Doğal SİT alanı olan bir yerin altın için gözden çıkarılamayacağını ifade eden CHP’li Güler, “Gölcük Gölü güneyinde bir kilometre mesafedeki söz konusu altın madeni sahası içerisinde kestane, zeytin, ceviz ve çam gibi yetişmiş ağaçların da yer aldığı binlerce ağaç var. Yani bu proje hayata geçerse, değişik türlerde ve yaşta on binlerce ağaç yok edilecek. Suyun her şeyden önemli bir yaşam kaynağı olduğunu biliyoruz. ÇED başvurusu kabul edilen projenin sahası Ödemiş’e içme suyu sağlayan kaynaklar için büyük bir tehdit konusu. Bu altını neyle ayrıştıracaklar? Siyanürle. Bunun için çökertme havuzları yapacaklar. Sonra arkasından haberler gelecek havuzdan sızıntı var, içme suyuna karıştı gibi birçok felaketi. Burası zaten altından daha değerli bir bölge. Bırakın kendi paha biçilmez değerini, bugünlere geldiği gibi gelecek kuşaklara da taşıyabilsin.” diye konuştu.

CHP Parti Meclisi Üyesi Birgül Ayman Güler’in, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye yönelttiği sorular şöyle: "Ödemiş’te, Gölcük Gölü güneyinde altın arama başvurusu yapılan, İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ÇED başvurusu uygun bulunan yerin mülkiyeti kime aittir? Açık ocak işletmesi ile çıkarılması projelendirilen maden sahasının alanı ne kadardır? Maden işletilmesi için açılacak yüzey alanının bitki dokusu, ağaç türü, yaşı ve sayısı konusunda herhangi bir çalışma var mıdır? Bunlar nelerdir? Madenin çıkarılması ve ayrıştırılması işlemlerinde siyanür kullanılacak mı? Kullanılacak yöntemler nelerdir? Basın yayın organlarına da konu olan madenin Torbalı ya da Bergama’ya taşınıp oralarda işleneceği doğru mudur? Bu ağır yükü kaldırabilecek yol altyapısı ya da bölgenin mevcut ulaşımını artıracak bir çalışma öngörülmekte midir? Açılacak maden ocağının doğal sit alanı içinde olduğu doğru mudur? Bölgenin bu özelliği nasıl değerlendirilmektedir? Altın madeni ocağının neden olacağı doğaya, çevreye, turizme, tarihe vereceği zararlar hangi önlemlerle karşılanacaktır? Altın madenin işletilme süresi ve ömrü ne kadardır? Elde edilecek gelir ne kadar hesap edilmiştir? Bu gelir neden olacağı zararları karşılayacak mıdır?"

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×