CHP’den revizyona ilk tepki: Hükümet düşmüş, yeni bir hükümet kurulmuştur

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün isimlerini açıkladığı yeni bakanlarla ilgili, “Hükümette bir revizyon yapılmamıştır.

CHP’den revizyona ilk tepki: Hükümet düşmüş, yeni bir hükümet kurulmuştur
26 Aralık 2013 Perşembe 13:48

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün isimlerini açıkladığı yeni bakanlarla ilgili, “Hükümette bir revizyon yapılmamıştır. Hükümet düşmüş ve yeni bir hükümet kurulmuştur.” ifadesini kullandı.

Hamzaçebi, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında şu ifadelere yer verdi: “Sayın Başbakan, dün hükümet değişikliğini gerçekleştirdi. Hükümette bir revizyon yapılmamıştır. Hükümet düşmüş ve yeni bir hükümet kurulmuştur. Yeni bir hükümet kurulmasının, TBMM’de güven oylaması gerektirdiğini düşünen Başbakan, güven oylamasında yaşanabilecek herhangi bir sıkıntıyı göze alamayacağı için hükümet değişikliğini kabine revizyonu olarak Cumhurbaşkanı’na sunmuştur. Ortada 25 bakanın olduğu Bakanlar Kurulu’nda 10 tane bakan değişiyor ise hükümetin ana omurgası diyebileceğimiz bakanlıkların bakanları değişiyorsa ortada kabine revizyonu değil hükümet değişikliği vardır. Adalet Kalkınma Partisi grubunun çok büyük bir çoğunluğunun, yaşanan olayları rüşvet ve yolsuzluk soruşturması çerçevesinde ortaya atılan iddiaları hiçbir şey yokmuş gibi içine sindirmesi mümkün değildir. TBMM’nin bu tabloyu içine sindirmesi mümkün değildir. Böyle bir tabloda güven oylamasının kendisine vereceği zararı göze alamayan Erdoğan, hükümet değişikliğini kabine revizyonu olarak kamuoyuna sunmuştur. Vicdanının sesini dinleyen bir bakan, sayın Başbakan’ı yaptıkları nedeniyle istifaya davet etmiştir. Sayın Erdoğan Bayraktar’ın istifasını ve istifasında öne sürdüğü itham ve iddiayı değersizleştirme operasyonudur. Başbakan ne yaparsa yapsın, Erdoğan Bayraktar’ın öne sürdüğü iddiaların üzerini örtmesi mümkün değildir. Ortada yine bir devlet krizi vardır. Rüşvet ve yolsuzluk soruşturması ile başlayan gelişmeler karşısında anayasal düzeni teslim almak isteyen bir Başbakan vardır.”


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×