CHP'den istifa çağrısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, 17 Aralık operasyonunu değerlendirdi.

CHP'den istifa çağrısı
18 Aralık 2013 Çarşamba 16:50

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü yolsuzluk ve rüşvet soruşturması ile ilgili olarak "Soruşturmanın gölgesiz ve baskısız yürüyebilmesi, üzerinin örtülmemesi için ve selameti açısından İçişleri Bakanı'nın en başta istifa etmesi gerekir. Görevde kaldığı her dakika demokrasiyi kanatmaktadır. Hukuku tartışılır hale getirmektedir" dedi. 

CHP MYK, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, MYK toplantısı devam ettiği sırada basın toplantısı düzenledi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü yolsuzluk ve rüşvet soruşturması ile ilgili açıklamalarda bulunan Koç, "Yolsuzluğun ve rüşvetin hükümetin ana damarlarında nasıl elini ve kolunu sallayarak dolaştığının belgeleri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Bunlar muhalefet tarafından hep dile getiriliyordu. Fakat ilk kez uzun süreli bir takip sonucunda belgeli ve kayıtlı rüşvet ve yolsuzluk iddiaları ortaya saçılmaya başladı. AKP'nin 'Allah'a iman' ortak paydası altında milyonlarca insanımızın inanç dünyalarına haince tecavüz ederek ve tek dertlerinin şu dünyada maddi menfaatleri olduğunu kanıtladıkları bir olay ile karşı karşıyayız. AKP iktidarı ile ilgili muhalefetin yıllar içinde ortaya koyduğu şimdilik doldurulmuş gözüken ve üzerine gidilmeyen iddiaları da düşünecek olursanız 'turpun büyüğü heybede' diye bir deyim vardır halk arasında... Bu deyim gerçeklik kazanacak gibi" diye konuştu. 

'ELEKTRİKLER KESİLDİ' DİYE BAKANLAR İSTİFA ETME İHTİYAÇLARI DUYUYORLAR

Koç, "Başbakan her yerde '3 çocuk' diyordu. 3 çocuğun kerameti çıktı. Bundan sonraki batında kaç doğacak onu bilmiyoruz. Ama 3 bakanın oğlunun, bir kamu bankası genel müdürünün, İstanbul'da görevde olan bir ilçe belediye başkanının konu edildiği soruşturma AKP'nin kirli çamaşırlarının artık ortaya dökülme mevsiminin geldiğini gösteriyor. Sağlıklı bir demokraside 3 bakanın oğullarının etrafında dönen rüşvet iddiaları, rüşvet alırken görüntüsü olduğu ileri sürülen diğer bir bakanın görevlerine 1 dakika bile devam etmemeleri gerekiyor. Dünden beri bekliyoruz. Dünyanın başka ülkelerinde 'Elektrikler kesildi, tren devrildi' diye sorumlu bakanlar istifa etme ihtiyaçları duyuyorlar. Türkiye'de kendi oğullarının etrafında rüşvet ve yolsuzluk iddiaları varken hükümetin 'gıkı' çıkmıyor. Böyle bir demokrasi olabilir mi ? İstifa bir erdem müessesidir. Bugün istifa etmeyeceksiniz, ne zaman bu müesseseyi kullanacaksınız" dedi. 

"GÖREVDE KALDIĞI HER DAKİKA DEMOKRASİYİ KANATMAKTADIR"

Koç, "Soruşturmanın gölgesiz ve baskısız yürüyebilmesi, üzerinin örtülmemesi için ve selameti açısından İçişleri Bakanı'nın en başta istifa etmesi gerekir. Görevde kaldığı her dakika demokrasiyi kanatmaktadır. Hukuku tartışılır hale getirmektedir" dedi.

CHP KRİZ MASASI:KAMU GÖREVLİLERİNİN SORUŞTURULAN BAKAN TARAFINDAN GÖREVDEN ALINMASI TAM BİR SKANDALDIR

Yolsuzluk iddiaları çerçevesinde son yaşanan sürecin izlenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla kurulan CHP Kriz Masası'ndan yapılan açıklamada, "Bakanların istifası beklenirken, soruşturmayı yöneten kamu görevlilerinin soruşturulan Bakan tarafından görevden alınması tam bir skandaldır" denildi. 

Yolsuzlukların halkı yoksullaştıran ve toplumsal çürümeye yol açan en derin sosyal problem olduğu, yolsuzluklardan elde edilen haksız kazancın, masum insanların vergileriyle karşılandığı kaydedilen açıklamada, AKP'nin 3 Y, yani Yolsuzluk, Yoksulluk ve Yasaklar ile mücadele iddiasıyla iktidara geldiği hatırlatıldı. Açıklamada, "Geçen 11 yıl içerisinde yolsuzluklar devletin tüm kurumlarına yayılmış ve en üst düzey AKP yöneticilerine kadar ulaşmıştır. Bu kötü durum ortak geleceğimizi karartma riski oluşturmaktadır" ifadesine yer verildi. 

BAKANLARIN İSTİFASI SİYASİ ZORUNLULUK

Halkın beklentisinin yürütülen soruşturmanın hiçbir engelle karşılaşmadan tamamlanması olduğuna işaret edilen açıklamaya şöyle devam edildi: "Basına yansıyan bilgilerden Hükümetin 3 bakanının yolsuzlukların içinde olduğu yönünde güçlü şüpheler bulunmaktadır. Soruşturmanın selameti açısından bu 3 bakanın görevlerinden ayrılması hukuki ve siyasi zorunluluktur. Başbakan bir taraftan soruşturmaya müdahale edilmediği havası yaratırken diğer taraftan doğrudan müdahalelerle yolsuzlukların üstünü kapatmaya çalışmaktadır. Yolsuzlukların üstünü örtme çabasının bir parçası olarak bugün İstanbul Emniyetinin soruşturmayla doğrudan ilgili 5 emniyet müdürü görevden alınmıştır. Bu durum kabul edilemez. Biz Bakanların istifasını beklerken soruşturmayı yöneten kamu görevlilerinin soruşturulan Bakan tarafından görevden alınması tam bir skandaldır."

BUZDAĞININ UCU

Açıklamada, dünyada benzer yolsuzluk olaylarında siyasetçilerin hemen görevlerinden istifa ettiği de vurgulanarak, "CHP iki yıldır yolsuzluklar konusunda halkımızı bilgilendirmektedir. Bugün ortaya çıkarılan yolsuzluklar buz dağının sadece görünen yüzüdür. CHP yolsuzluklarla bütün gücüyle mücadele etmeye devam edecektir" denildi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×