CHP toplantısında ortalık karıştı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında dün toplanan Parti Meclisi'nde, 1 Kasım'da yapılması öngörülen erken seçim sebebiyle, milletvekili listelerinin büyük bir bölümünün genel merkez tarafından belirlenmesi kararı alındı.

CHP toplantısında ortalık karıştı
24 Ağustos 2015 Pazartesi 09:57


CHP PM toplantısında Kılıçdaroğlu'nun gözleri önünde küfürlü yumruklu kavga çıktığı iddia edildi. CHP lideri, kavga eden parti yöneticilerine tepki göstererek toplantıyı terk etmek istedi.
Tüzükte “Erken ya da tekrar seçim” tanımı olmadığı gerekçesiyle milletvekili adaylarını belirleme yönetmeliği, bir önergeyle değiştirildi. Değişikliğin gerekçesi olarak ise CHP tüzüğünde yer alan milletvekili adaylarının yüzde 85’i önseçimle belirlenir maddesinin, olası bir erken seçimin 1 Kasım’da yapılacak olması nedeniyle işletilemeyeceği gösterildi. Parti Meclisi’nin aldığı “milletvekili belirleme değişikliği” kararına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu’ndan(YSK) ve Yargıtay’dan görüş alınacak.

KILIÇDAROĞLU: AKAN KANIN SORUMLUSU ERDOĞAN

Özellikle YSK’nın değişikliğe vize vermesi halinde CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu milletvekili listelerinin tümünü MYK ile birlikte belirleyecek. Kılıçdaroğlu’nun 7 haziran seçimleri öncesinde yapılan önseçim sonuçlarına büyük ölçüde müdahale etmesi beklenmiyor. Öte yandan Kılıçdaroğlu’nun memleketi Tunceli’nin de aralarında olduğu bazı illerde ise önseçim yapacağı belirtiliyor. Öte yandan Parti Meclisi, listelerinin belirlenmesine ilişkin yöntem ve aday belirleme yetkisini de MYK’ya verdi. 
 
KILIÇDAROĞLU’NUN ÖNÜNDE KÜFÜRLÜ KAVGA 
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında dün toplanan Parti Meclisi toplantısı Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik ve PM üyesi, eski Kahramanmaraş Milletvetili Durdu Özpolat’ın “küfürleşmesine” sahne oldu. 
Kılıçdaroğlu’nun önünde gerçekleşen Özçelik- Özpolat kavgasının fitilini Özpolat’ın dış politikayla ilgili değerlendirmeleri ateşledi. Özpolat’ın Özçelik’in sorumluluk alanında bulunan dış politikayla ilgili eleştirileri tansiyonu arttırdı. Özçelik’in de Özpolat’a eleştirileri nedeniyle tepki göstermesi kavgayı büyüttü. Tarafların karşılıklı olarak birbirlerinin üzerine yürümesi, bu sırada karşılıklı küfürleşmeleri tansiyonu yükseltti. Araya giren diğer PM üyeleri tarafından kavga engellenmeye çalışsa da tarafların karşılıklı olarak ettiği küfürler toplantının seyrini değiştirmeye yetti. İddialara göre taraflar birbirlerine yumruk da salladı.

KILIÇDAROĞLU TERK ETMEK İSTEDİ

Kılıçdaroğlu’nun toplantıyı sinirli bir şekilde terk etmek istemesi kurmayları tarafından güçlükle engellendi. Kılıçdaroğlu’nun tepkisini, “İlk defa böyle bir şeye şahit oluyorum. Her iki ismin yaptığı çocukluk. Artık neler olduğunu yarın gazetelerden okuruz” sözleriyle gösterdiği öğrenildi. -Hürriyet-

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×