CHP, seçim güvenliği için YSK’yı göreve çağırdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı’ndan seçim güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri almasını istedi.

CHP, seçim güvenliği için YSK’yı göreve çağırdı
26 Mart 2014 Çarşamba 14:28

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı’ndan seçim güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri almasını istedi. Tezcan, çalınan mühürlerle seçmen kütüklerindeki gerçeğe aykırı kayıtlara dikkat çekti.

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Bülent Tezcan imzası ile YSK’ya sunulan dilekçede 30 Mart mahalli seçimlerde seçim güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirlerin alınması istendi. Ülkenin içinde bulunduğu siyasi ortam nedeni ile yapılacak mahalli seçimlerin büyük önem arz ettiğine dikkat çeken CHP’li Tezcan, "30 Mart 2014 tarihinde yapılacak seçimler öncesinde İstanbul İlinde Evet ve Tercih mühürleri çalınmıştır. Bu mühürlerin kimlerce çalındığı ve ne amaçla kullanılacağı henüz tespit edilememiştir. Bunun yanında Seçmen kütüklerinde, gerçeğe aykırı kayıtlar ortaya çıkmıştır. Seçmenler, ikamet adreslerinden istekleri dışında düşürülmüş veya seçmenlerin bağlı bulundukları adreslere, kendileri dışında gerçekte bulunmayan seçmenlerin kaydedildiği tespit edilmiştir. Bunların dışında vahim şekilde, gerçekte var olmayan adreslere seçmen kaydının yapıldığı anlaşılmıştır. Görünen o ki seçmen kütüklerinin oluşturulması sırasında ilgili seçim kurulları ve nüfus müdürlüklerince gerekli araştırma yapılmadan adres ve seçmen kaydı yapılmaktadır. Bilhassa bu durum seçim güvenliğinin tehlikede olduğunu göstermektedir. Yapılacak seçimlerde sahtecilik ve usulsüzlüklerin olacağı konusunda kamuoyunda oluşan algının önüne geçmek seçimleri yürütmekle görevli Yüksek Seçim Kurulu’nun öncelikli hedefi olmalıdır.’’ sözlerine yer verdi.

    CHP, daha önceki seçimlerde ortaya çıkan usulsüzlük ve kuşkuların yeniden oluşmaması için Yüksek Seçim Kurulu’nun alması gereken tedbirler konusunda azami dikkati göstermesi gerektiğini kaydetti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan, altı maddede alınması gereken tedbirleri sıralayarak YSK’den bu yönde atılacak adımlardan kendilerini haberdar etmesini talep etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×