CHP'den Twitter üzerinden 'laiklik' cevabı

Meclis Başkanı Kahraman'ın 'laiklik anayasada olmamalı' sözlerine CHP Twitter üzerinden cevap verdi

CHP'den Twitter üzerinden 'laiklik' cevabı
26 Nisan 2016 Salı 08:50

CHP, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın, "Laiklik yeni anayasada olmamalıdır" sözlerine ilişkin “İsmail Kahraman haddini bil!” başlıklı bir yazı yayımladı. Yazıyı resmi Twitter hesabından yayımlayan CHP “Laiklik, dine saygı, din devlet işlerinin ayrılmasının yanında din sömürüsü yapılmaması anlamına gelmektedir. Din ve mezhep hiçbir zaman politika malzemesi olarak kullanılmamaktadır. Dinimiz asla halkı sömürme aracı yapılamaz!” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, "Laiklik her şeyden önce bir toplumsal barış ilkesidir" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun resmi Twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle: "Laiklik her şeyden önce bir toplumsal barış ilkesidir. Toplumsal barışımıza çoktandır kastedenlerin bu ilkeyi yok saymasına şaşırmamalıyız!"

"Ortadoğu bataklığı, sizin gibi dini siyasete alet eden zihniyetlerin eseri. Laiklik, herkes dinini özgürce yaşasın diye var İsmail Kahraman!"

"Her gün şehit veriyoruz, sınırın ötesinden roket yağıyor ama tek derdiniz Laiklik! Dini kirli hesaplarınıza daha fazla alet etmeyin artık!"

MECLİS BAŞKANI NE DEMİŞTİ?

Kahraman, 1982 ve 1961 yıllarında yapılan anayasaların dindar bir anayasa olduğunu belirterek “Neden? Resmi tatiller, Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı’dır. Din dersleri mecburidir ve inanca dayalı bir yapısı vardır. Yani seküler değildir, dindar anayasadır” diyerek, "Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım" ifadelerini kullandı.


Etiketler; #chp #Laiklik

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×