CHP adayı Pekdaş, Twitter yasağı için mahkemeye itiraz etti

Türkiye'de 12 milyon kadar kullanıcısı olan Twitter'ın, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından kapatılmasına bir tepki de İzmir Barosu eski Başkanı ve CHP Konak Belediye başkan adayı Sema Pekdaş’dan geldi.

CHP adayı Pekdaş, Twitter yasağı için mahkemeye itiraz etti
21 Mart 2014 Cuma 16:23

Türkiye'de 12 milyon kadar kullanıcısı olan Twitter'ın, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından kapatılmasına bir tepki de İzmir Barosu eski Başkanı ve CHP Konak Belediye başkan adayı Sema Pekdaş’dan geldi. Pekdaş, kararın acilen kaldırılması için İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği’ne gönderilmek üzere İzmir Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği’ne itiraz dilekçesiyle başvurdu.

Av. Serkan Cengiz’in vekaletinde gönderilen üç sayfalık dilekçede, bu yasaklamayla gerek Anayasa gerekse Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesinden kaynaklanan bilgiye erişim ve bilgi paylaşımda bulunma hakkının demokratik toplum devleti gereklerine aykırı olarak engellendiğini savunuldu. Pekdaş, itirazında şu noktalara değindi: “Hangi gerekçeye dayanırsa dayansın, böylesi genel bir yasağın demokratik hukuk devletinde kabulü mümkün değildir. İfade ve bilgiye ulaşma özgürlüğünün çağımız toplumu açısından ne derecede önem taşıdığı, başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere ülkemizin taraf olduğu pek çok uluslararası kurum ve sözleşme tarafından da ortaya konulmuştur. Çağdaş toplum, kendini rahatsız etse bile başkalarının düşüncelerine ve değer yargılarına saygı göstermeyi bilen, tolerans sahibi kişilerden müteşekkil bir toplumdur.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×