CHP, 1 Mayıs’ta Taksim’e yürüyecek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı, 1 Mayıs'ta Beşiktaş Meydanı'nda buluşup Taksim'e yürüyeceklerini açıkladı.CHP İstanbul İl Başkanlığı, 1 Mayıs İşçi Bayramı ile ilgili yazılı açıklama yaptı. 1 Mayıs İşçi...

CHP, 1 Mayıs’ta Taksim’e yürüyecek
30 Nisan 2014 Çarşamba 17:33

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı, 1 Mayıs'ta Beşiktaş Meydanı'nda buluşup Taksim'e yürüyeceklerini açıkladı.

CHP İstanbul İl Başkanlığı, 1 Mayıs İşçi Bayramı ile ilgili yazılı açıklama yaptı. 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın emek örgütleri tarafından Taksim Meydanı’nda kutlanmak istenmesine karşın iktidarın yasakçı tavrı devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, “2011 yılında 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması gerektiğini davullarla zurnalarla ilan eden iktidar, bugün Taksim’i işçilere kapatma kararında ısrarla direnmektedir. Oysa 1 Mayıs 2011’de Taksim’de yapılan kutlamalar barışçı bir ortamda gerçekleştirilmiş, en küçük bir taşkınlık meydana gelmemiştir. AKP iktidarı, yasakçı tavrıyla toplumsal kutuplaşmayı derinleştirerek şiddeti körüklemeyi hedeflemektedir.” ifadelerine yer verildi.

1 Mayıs’ta işçilerin kent yaşamını sıkıntıya sokacağını öne sürerek şehirde olağanüstü hal ilan eden iktidarın bu tutumu hukuk dışı olduğunun belirtildiği açıklamada şunlar kaydedildi: "İstanbul’da 1 Mayıs nedeniyle vapur, metrobüs, otobüs ve tramvay seferlerinin iptal edilmesi, ileri demokrasiden söz eden iktidarın hakiki yüzü olan yasakçı ve baskıcı siyaset anlayışını göstermiştir. AİHM kararları da açıkça ortaya koymaktadır ki; her vatandaş şiddet eylemlerine başvurmadığı takdirde istediği alanda anma ve kutlama yapabilme özgürlüğüne sahiptir. 1 Mayıs İşçi Bayramı anmalarının ve kutlamalarının adresi de Taksim Meydanı’dır. Bu tarihsel gerçeklik, yüzbinlerce üyesi bulunan emek örgütlerinin ortak kararının arkasındaki en büyük dayanaktır. Geçtiğimiz yıl Taksim’de devam eden meydan projesi nedeniyle vatandaşların çukurlara düşüp yaralanabileceğini gerekçe göstererek Taksim’i kapatan AKP iktidarı, kentin birçok noktasında vatandaşların biber gazıyla yaralanmasına kendisi sebep olmuştur. Bu yıl da Taksim’de yapılacak kutlamalarda terör örgütlerinin provokasyon yaratabileceği yönündeki iddialarla Taksim Meydanı halka kapatılmak istenmektedir. Daha öncede 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında yapılması planlanan yürüyüş, radikal gruplar tarafından provoke edileceği iddia edilerek yasaklanmıştı. Türkiye, istihbaratlarla yönetilmek istenen bir devlet mantığına mahkûm edilemez.”

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×