Ceyhanlılar serinlemek için bicibicilere akın ediyor

Bir yandan havaların sıcak olması bir yandan Ramazan ayı dolayısıyla tutulan oruç insanları yıpratıyor. Çukurova insanı da bu sıcak günler de serinlemek için soluğu bicibicicilerin yanında alıyor. Ceyhan Namık Kemal mahallesi İstasyon...

Ceyhanlılar serinlemek için bicibicilere akın ediyor
22 Temmuz 2014 Salı 16:58

Bir yandan havaların sıcak olması bir yandan Ramazan ayı dolayısıyla tutulan oruç insanları yıpratıyor. Çukurova insanı da bu sıcak günler de serinlemek için soluğu bicibicicilerin yanında alıyor.

Ceyhan Namık Kemal mahallesi İstasyon caddesinde yeni açılan bicibiciler diyarı Ceyhanlılar ve dışarıdan gelen misafirleri için bulunmaz bir mekan oldu. Çukurova’nın en meşhur soğuk meşrubatlarından olan bicibici için Ceyhanlılar bicibiciler diyarını mesken tutuyor. Gündüzü oruçla geçiren Ceyhanlılar iftardan sonra serinlemek için bici yemeye geliyor. Ceyanlılar aileleriyle birlikte güzel vakit geçirme imkanı buluyor. Anne babalar bicibici yerken çocukları da oyun parklarında arkadaşlarıyla oyun oynuyorlar.

Günlük hazırlanan bicibiciler diyarında çeşit çeşit bici var. Çikolatasından çileklisine, muzlusundan frambuaza kadar farklı alternatifli bicibiciler Ceyhanlıların hizmetine sunulmuş.

Ceyhanlı doğalgaz firması işleten Mevlüt Dağ bölgenin çok sıcak olduğunu gündüzleri de oruç tutmalarından dolayı akşamları bicibici yiyerek serinlemeye çalıştıklarını belirterek; “Malum Ceyhanımız çok sıcak. Adanamız Çukurovamız çok sıcak. Gündüz de oruç tutuyoruz. Oruç iken de sıcaklardan dolayı yıpranıyoruz. Günün vermiş olduğu yorgunluğu, stresi iftardan sonra çıkıp eşimizle çocuklarımızla bu serin ortamda gezerek atlatıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bicibiciler diyarına sadece Ceyhanlılar gelmiyor yurt dışında bulunan gurbetçi aileler de geliyor. Karaca ailesi de bu gurbetçi ailelerden biri. Karaca ailesi her yıl Türkiye'ye tatile geldiklerinde muhakkak bicibici yemeden de gitmiyorlar. 28 yıllık evli olan Şerife Karaca aslen Konyalı olduğunu ifade ederek her yıl Ceyhan’a gelerek bicibici yemeden gitmediklerini belirtiyor. Şerife Karaca, “Ben yaz tatili için Hollanda’dan Ceyhan’a geldim. Ben aslen Konyalıyım. beyim Ceyhanlı. Tatil için Adana’ya geldik ve bicibici yemeden de geri gitmiyoruz. Hollanda biraz soğuk ülke olduğu için bunları orada göremiyoruz. Yazın buraya gelip burada tatmamız güzel oluyor” dedi.

Karaca ailesinin çocukları da bicibiciyi sevmiş. 16 yaşındaki kızları Burcu Karaca da yazın Ceyhan’a geldiklerine muhakkak bicibici yemeye geldiklerini ve çok sevdiğini ifade ediyor.

Ceyhanlılar bicibiciler diyarına gelerek hem günün stresini atıyor hem de bicibici yiyerek serinliyorlar. Öğle saatlerinden itibaren açılan bicibiciler gece sahur vaktine kadar açık kalarak Ceyhanlılara hizmet veriyor. İşletme sahipleri de açılan bu bicibiciler diyarından oldukça memnun. Ceyhan’ın ve Ceyhanlıların böyle dinlenebileceği, ailecek gezebileceği yerlere ihtiyaçları olduğunu vurgulan Nurcan Baran; “Öncelikle böyle bir yerin açılmasına önayak olan belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Ceyhanımızın böyle yerlere ihtiyacı vardı. Bu büyük bir eksiklikti. Yaz ayında insanların rahat rahat dolaşabileceği, eğlenebileceği, çocuğuyla güzel bir vakit geçirebileceği bir yer oldu. Serin ferah bir ortam burası. Hem aileler çoluk çocuğuyla rahat rahat oturabilecek hem sohbet edecek hem bicibici yiyerek serinlemiş olacaklar.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Ceyhanlılar bir yandan bicibici yerken diğer yandan canlı müzik eşliğinde eğlenmeyi de ihmal etmiyor. Ceyhanlılar canlı müzik eşliğinde söylenen türkülerle, şarkılarla doyasıya eğlenerek günün stresini atıyorlar. Ceyhanlılar Ceyhan’da böyle bir yer açıldığı için de çok memnunlar. Nail Nasırcı; "Oruçtan dolayı sıcaklardan dolayı millet geliyor stres atıyor. Çocuklar da geliyor hem bici yiyor hem oyun parklarında oyun oynuyorlar. Ceyhan’da da başka sosyal imkan olmadığı için millet genelde bicilere hücum ediyor. Hem bicibici yiyoruz hem de serinliyoruz.” ifadelerini kullandı. CİHAN

Ceyhanlılar serinlemek için bicibicilere akın ediyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×