Çelikbilek: Polenezköy planı, Çevre ve Orman Bakanlıklarınca onaylandı

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Polonezköy’e yapılan imar planında ormana herhangi bir zarar gelmeyeceğini söyledi.

Çelikbilek: Polenezköy planı, Çevre ve Orman Bakanlıklarınca onaylandı
16 Ocak 2014 Perşembe 16:38

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Polonezköy’e yapılan imar planında ormana herhangi bir zarar gelmeyeceğini söyledi. Çelikbilek, “Orada ciddi yapılaşmaya açılan bir durum söz konusu değil. Plan, Orman ve Çevre bakanlıkları tarafından onaylandı. Askı süresi boyunca itirazlar yapılabilir. İtirazlar edilse bile değişeceğine ihtimal vermiyorum” dedi.

Yücel Çelikbilek, Polonezköy imar planıyla ilgili basın toplantısı yaptı. Polonezköy’le ilgili tavırlarının başından beri değişmediğini ifade eden Çelikbilek, “1994 yılından sonra Tabiat Parkı ilan edildikten sonra oradaki insanların çektikleri sıkıntıları biliyoruz. O sıkıntıların giderilmesi için adım attık. Köyün yapısını değiştirmeye niyet etmedik. Orada ciddi yapılaşmaya açılan bir durum söz konusu değil.” diye konuştu.

Köyün tamamının 3 bin hektar olduğunu kaydeden Çelikbilek, şöyle devam etti: “1994 yılında tabiat parkı ilan edildikten sonra bir sıkıntı yaşayarak geldi. Polonezköy’de zaman zaman bizim istemediğimiz ve müdahale edemediğimiz kaçak yapılaşmanın olduğu bir gerçektir. Plan yapılırken bütün kanuni prosedürlere uyuldu. Gerekli görüşmeler yapıldı, kurumların görüşleri alındı. Hepsinden sonra plan şekillendi.”

Planın, 3 bin hektar alanın 175 hektarlık kısmını kapsadığını belirten Çelikbilek, “Yani yüzde 6.5’lik kısmına imar planı yapmış oluyoruz. Yer yapmış orada binasını kurmuş insanların bu plana evet demelerini bekleyemezsiniz. Sizin yeriniz kadar diğer insanların yerleri de değerlidir. Bölgede tapuların içerisinde belediyenin bir tapusu yok. Oradaki insanların yasal haklarını kullansınlar diye imkan vermek kadar doğru ne olabilir ki? Bölgedeki yapılan 2 katı geçmeyecek. 3 katlı binanın bizden ruhsat alma şansı yok. Yasal olmayan binaları yasal hale getirmemiz mevzu bahis değil. Bütün zemini yasal hale getirerek buradaki arazilerde önleri kesildiği için insanlar sıkıntıya girmesin.” şeklinde konuştu.

Plan içerisinde kafe ve ticaret alanları olduğunu söyleyen Çelikbilek, “Planın genelde içerisine bir takım donatılar koyuyorsunuz. Bu fonksiyonlar içerisinde kafeler geçiyor, ticaret alanları geçiyor. Başka yerde düşünüldüğü gibi değil plana uygun basit yapılanmalardır. Köy özelliğini korumaya çalışıyoruz. Planın bütün özelliği bu. Vatandaşın kafasının karıştırıldığı gibi, Polonezköy’ün çok ciddi bir yapılanmaya açılacağı diye bir kavram mümkün değil. Plan çerçevesinde köy içinden geçen yolu belli bir metraja çıkarmışız.” dedi.

Plan yapılırken orman mesafesinin korunduğuna dikkat çeken Çelikbilek, şöyle devam etti: “Orman mesafeleri korundu zaten aksi takdirde Orman Bakanlığı’ndan bu izni alma şansınız yok. Hiçbir şekilde köy yerleşkesi dışındaki alanlara bir fonksiyon yüklemedik. Plan Orman Bakanlığı’ndan geçti, Çevre Bakanlığı’nın imzasıyla şekillenmiş oldu. Yapılan bütün plan bölge insanının rahat edebilmesi, kendilerine verilen yasal hakları kullanabilmeleri için legal hale getirdik. Burayı daha yaşanılır bir hale getirdik. Bunun dışında o bölgeye yüklediğimiz bir başka özellik yok. Plan aşamasında gözden kaçan herhangi bir yer de olmuş olabilir. O planla ilgili çevrecilerin, STK’ların çevre dostlarının itirazları olabilir. Askı süreci içinde itirazları alınacaktır.”

Pilanla ilgili 3 yıldır çalışma yaptıklarını ifade eden Çelikbilek, “Titiz bir çalışma yaptık. Dolayısıyla plan üzerinde oynanabileceğine ihtimal vermiyorum. İtirazlar edilse bile değişeceğine ihtimal vermiyorum. Her şeye rağmen yasal olarak itiraz edebilirler. Bölgede 100 metre alana 12 metre inşaat yapılmış. Biz bunu yüzde 10’a indiriyoruz. Büyük yapılaşma olacak kavramını azaltıyoruz. Olan bu.” diye konuştu.
CİHAN

Çelikbilek: Polenezköy planı, Çevre ve Orman Bakanlıklarınca onaylandı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×