CDU’da BW eyalet seçimleri için üç güçlü aday öne çıkıyor

Alman Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi, Baden Württemberg’de Eyalet Başbakanı adayını arıyor.

CDU’da BW eyalet seçimleri için üç güçlü aday öne çıkıyor
20 Ocak 2014 Pazartesi 14:43

Alman Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi, Baden Württemberg’de Eyalet Başbakanı adayını arıyor. BW Eyaleti Başbakanı Winfried Kretschmann‘ın (Yeşiller) karşısına çıkacak adayı belirlemek için CDU’nun üyeler arasında bir anket düzenleyeceği öğrenildi. 2016 yılında düzenlenecek eyalet seçimleri için henüz adaylığını açıklayan kimse olmasa da, CDU kulislerinde adaylık için üç isim ön plana çıkıyor.

CDU Genel Başkan Yardımcısı ve Baden-Württemberg Eyaleti Teşkilat Başkanı Thomas Strobl, CDU Baden-Württemberg Eyalet Meclisi Grup Başkanı Peter Hauk ve Baden-Württemberg Eyalet Meclis Başkanı Guido Wolf. Konuyla ilgili açıklama yapan Strobl, adaylık sürecinin partiye yakışır birlik ve beraberlik içinde tamamlanacağına inandığını söyledi. Strobl, "Adımlarımızı ardı ardına atmamız gerekiyor. Dolayısıyla önceliğimiz 25 Mayıs 2014 tarihindeki yerel ve Avrupa Birliği (AB) parlamento seçimleri olmalı. Aksi takdirde tökezleme tehlikesi olabilir." dedi.

Öte yandan iktidarda olan koalisyon ortakları Yeşiller ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) eyalet seçimleri ile ilgili hazırlıklarında da hareketlenme olduğu haber veriliyor. Siyasi gözlemciler Yeşiller-SDP koalisyon hükümetinin iki buçuk yıllık bilançosunda aktif değerlerin fazlalığına dikkat çekiyor. Aktif tablonun devam etmesi durumunda her iki partinin de seçimlerde bunu avantaj olarak değerlendirebileceği öngörülüyor. Siyasi çevrelerde Başbakan Kretschmann’ın şahsi karizmasının Yeşiller için önemli bir avantaj olduğu dillendiriliyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×