Çavuşoğlu: AB müzakerelerin açılması için ambargoların kalkması gerekir

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, AB müzakereleri konusunda gelişmeler olsa da istenilen noktada olunmadığını söyledi.

Çavuşoğlu: AB müzakerelerin açılması için ambargoların kalkması gerekir
16 Ocak 2014 Perşembe 17:38

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, AB müzakereleri konusunda gelişmeler olsa da istenilen noktada olunmadığını söyledi. Çavuşoğlu, “19 faslın 16 tanesinde AB konseyinin ya da Güney Kıbrıs ve Fransa’nın blokajı vardır. Bu müzakerelerin açılabilmesi adeta ambargoların kaldırılması gerekiyor.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Levent TOBB Plaza’da düzenlenen İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) 51. Olağan Genel Kurul Toplantısı’na katıldı. Toplantıya Bakan Çavuşoğlu’nun yanı sıra İKV Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Kabaalioğlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve davetliler katıldı.

Programda konuşan Bakan Çavuşoğlu, “İlerleme raporunun yarattığı ortam, aslında Türkiye’nin AB’ye bakışının pozitif yönde değiştiğinin de ortaya koymuştur. Reformlarla beraber, ilerleme raporunun arkasından hemen arkasından imzaladığımız fasılların açılması, 22. Fasılın önemi bakımından da AB’nin Türkiye’deki reformları gördüğünün bir başka göstergesidir. AB’nin kendi içinde yaşadığı sorunlar ekonomik krizler, mali krizler, artan ırkçılar gibi krizlerden dolayı genişlemeye zaman ayıramamıştı. Ama Türkiye’nin attığı bu adımlar aslında AB’nin bile adeta kafasını kaldırıp tekrar etrafında müzakere eden ülkelerde ‘ne oluyor’ noktasına da getirmiştir. Fasılın açılmasının yanı sıra AB’den gelen pozitif mesajlar da olmuştur. Bunu somut adımlarla da güçlendirmemiz lazım. Vize serbestesi için vizesiz Avrupa’ya seyahat için müzakereler başlamıştır bunun için tabi 3 buçuk yıl süre öngörülüyor. Yeni fasılların da açılması gerekiyor. 2013’teki somut bu somut gelişmelere rağmen müzakereler bakımından istediğimiz yerde olduğumuzu da söyleyemeyiz. Şu anda 33 tane teknik faslına sadece 14 tanesi açılmıştır. 19 faslın 16 tanesinde AB konseyinin ya da Güney Kıbrıs ve Fransa’nın blokajı vardır. Bu müzakerelerin açılabilmesi adeta ambargoların kaldırılması gerekiyor. Bunun için de birlikte hareket etmemiz gerekir.” ifadelerini kullandı.

Rifat Hisarcıklıoğlu ise, “Uzun aradan sonra yeni bir fasıl açıldı. Vize muafiyeti konusunda bir adım atıldı. İnsanlarda umut ışığı doğdu. AB katılım sürecinin hareketlendiği izlenimi oluştu. Bir heyecan oluştu. Bütün bunlar gayet memnuniyet vericidir. Şimdi hepimizin görevi bu heyecanı, bu umut ışını değerlendirmektir. Teknik olarak hazır olduğumuz fasılları süratle müzakereler açmamız gerekir.” şeklinde konuştu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×