ÇATAK projesine katılan çiftçilere sertifikaları verildi

Mersin’in Tarsus İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından uygulanan Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK) projesi kapsamında, Karadirlik köyünde eğitimini başarıyla tamamlayan 21 çiftçiye sertifika verildi.

ÇATAK projesine katılan çiftçilere sertifikaları verildi
18 Ocak 2014 Cumartesi 14:08

Mersin’in Tarsus İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından uygulanan Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK) projesi kapsamında, Karadirlik köyünde eğitimini başarıyla tamamlayan 21 çiftçiye sertifika verildi. Köydeki tanıtım ve sertifika törenine Tarsus Kaymakamı Hasan Göç, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kadir Çiftepala, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Sefa Demir, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hayri Erdoğan, Jandarma Karakol Komutanı Kıdemli Üsteğmen Volkan Başarır, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Kemal Yıldırım, üreticiler ve diğer vatandaşlar katıldı.

Burada bir konuşma yapan Kaymakam Göç, “Dünyada belki 100 yıldır yapılan tarım işlerinin yanlışlığı ortaya çıktı. Gelişmiş ülkelerde her türlü üründen daha çok verim almak için birçok çalışmalar bir noktaya geldi ve artık sürdürülemez duruma geldi. İşte bu ÇATAK projesi, toprağın kalitesini koruyarak doğal kaynaklarla ürün üretmektir.” dedi. Projenin amaçlarından söz eden İlçe Müdürü Erdoğan ise, “ÇATAK projesinin öncelikli amacı toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılmasıdır. Bu projeyle öncelikle Berdan Barajı içme suyu havzasının korunması hedeflenmektedir. Proje kapsamına alınan sekiz köyümüze ilave olarak 2013 yılında Karadirlik, İbrişim ve Sucular köyleri de dahil edilmiştir. 2013 yılı itibariyle ÇATAK projesi uygulama alanı, 6.004,498 dekar olmuştur. Bu alanın 2.361,881 dekarında üçüncü kategori kapsamında organik zeytin yetiştiriciliği, 604,824 dekarında ikinci kategori kapsamında jips ve çiftlik gübresi uygulaması, 3.038,93 dekarında üçüncü kategori kapsamında bağda iyi tarım uygulaması yapılmaktadır. Ayrıca 2013 yılında, 270 üreticiye toplam 765 bin 286,360 TL destekleme ödemesi yapılmıştır.” şeklinde konuştu. İl Müdürü Pala da, "Özellikle ÇATAK projesinde, hem organik ürün hem de iyi tarım uygulanmaktadır." dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×